چگونه هیستری منجر به آستیگمات سیاسی می شود؟

TURKMENCHAY2

نشنیده از پرسشگر: شهیر شهید ثالث، روزنامه نگار مستقل و تحلیل گر سیاسی می گوید: “فضای هیستریک، احساسی، و خالی از مغز ضد روسی در ایران همه را، از جمله تحلیلگران متخصص مسائل روسیه را نیز به کلی از دیدن واقعیت ها محروم کرده است.”

مصداق بارز این جو را به روشنی می توان در واکنش ها به بیانیه چند روز پیش وزارت خارجه روسیه مشاهده کرد. نامیرای عزیز در کامنتی، لینک خبر تابناک را در سایت گذاشت که با این پاسخ از جانب من روبرو شد:

“نامیرا جان لینک مطلب تابناک که گذاشتی، نمونه مکتبی جعل به مطلوب در ادبیات روزنامه نگاری است. عنوان مطلب “خبری” که عمده اش انتشار بیانه وزارت امور خارجه روسیه از طریق رویترز بوده این است:
وزارت خارجه روسیه: به خاطر منافعمان، ایران را قربانی می‌کنیم!
تیتر از این “شوک” تر نداریم. تنظیم کننده خبر انگار شدت عبارتی را که تیتر کرده را به اندازه کافی توی چشم برو ندیده چون یک علامت تعجب هم چاشنی کرده.
اما اگر مطلب را با دقت از اول تا آخر خواندی و تونستی یک کلیدواژه مثل “منافعمان” یا “قربانی” در متن پیدا کنی، جایزه داری. کل بیانیه این است:
“در صورتی که تحریم های آمریکا علیه این کشور تشدید شود، این موضوع می تواند سبب ضربه خوردن روند همکاری های دو کشور در مسائلی همچون سوریه و موضوع هسته ای ایران شود. در این بیانیه آمده: «اقدامات ایالات متحده، چشم انداز همکاری دوجانبه برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران، بحران سوریه و دیگر مسائل مهم بین المللی را در هاله ای از ابهام فرو می برد… همان گونه که واشنگتن در گذشته مشاهده کرده، ما چنین اقدامات غیردوستانه ای را بی پاسخ نمی گذاریم».”
کجا گفته “به خاطر منافعمان، ایران را قربانی می‌کنیم!”؟
اتفاقا برعکس. منظور بیانیه این است که آمریکا نباید مثل سابق بر روی پشتیبانی روسیه در تحت فشار گذاشتن ایران در پرونده هسته ای حساب باز کند.
چنین شیوه هایی نهایت ناجوانمردی در امانتداری رسانه ای است. از همه اسفناک تر عکس العمل و کامنت های کاربران است که این سایت ها را به ادامه چنین رویه نا صوابی تشویق می کند.”

اما قضیه به همین جا ختم نشد و سایت دیپلماسی ایرانی هم عینا و با همان عنوان خبری، مطلب تابناک را روی سایتش می برد. حالا نوبت کارشناسان و متخصصان این حوزه است تا این موضوع را باز کنند. در این راستا سایت خبرآنلاین به سراغ وبلاگ آقای مسلم متین می رود. برای حمل پروفایل آقای متین به یک تریلی نیاز است:

14-12-31-184512017-1

“کارشناس امور بین المللی و امنیت بین المللی/کارشناس مسائل روسیه و آسیای جنوب شرقی/مدیر مسئول سابق مجله بین المللی آشنا، ویژه آسیای مرکزی/مسئول میز امور آسیای مرکزی در برون مرزی صدا و سیما/مدیر سابق روابط عمومی موسسه مطبوعاتی همشهری/ ارائه دهنده صدها مقاله و کار پژوهشی در زمینه های سیاست خارجی و امنیت ملی و بین المللی”

ایشان در تحلیلی با عنوان “رسم هندسه دیپلماسی روسیه برای ایران” یکبار دیگر تاریخچه مختصری از مخاصمت و ظلم روس ها را در حق مردم ایران یادآوری می کند و جالب است برای ورود به اصل موضوع به سایت دیپلماسی ایرانی و “دیپلمات شناخته شده اش، صادق خرازی” رفرنس می دهد و بدون آنکه کوچکترین اعتراضی به عنوان و نحوه انتشار خبر داشته باشد می نویسد:

“اینک به نظر می رسد مسکو در صدد نهادینه کردن رفتاری ست که ممکن است برای ایران یاد آور آن چیزی باشد که در گذشته تجربه کرده و حال دوباره در حال ظهور کردن است. سایت خبری “دیپلماسی ایرانی” که متعلق به یک دیپلمات شناخته شده پیشین ایران” صادق خرازی” است روز ۴ شنبه ۳۱ دسامبر به نقل یک منبع خبری داخلی ایران(تابناک) و نیز رویترز اعلام کرد مسکو در صدد تجدید نظر سیاست های خود در قبال ایران است. این منبع خبری توضیح میدهد …”

اما در این برهوت، خدا را شکر یکی پیدا شد تا از زاویه ای دیگر به مسئله بپردازد. آقای بهشتی پور در گفتگو با سایت فرارو می گوید: «در همین راستا روس ها، پس از اعمال تحریم های جدید توسط آمریکا، این کشور را تهدید کرده اند که در فاز فشار مضاعف بر ایران غرب را همراهی نمی کنند تا آنها در جریان مذاکرات هسته ای به خواسته های خود در مورد موضوع هسته ای ایران دست پیدا نکنند.»

وی افزود: «در غیر این صورت، بعید است که روس ها بخواهند عدم همراهی با آمریکا را برای رسیدن به توافق با ایران در چارچوب مذاکرات هسته ای را در راستای مثلا مخالفت با توقف تحریم های شورای امنیت علیه ایران نشان دهند و حتی درخواست برای توقف تحریم ها علیه ایران را در این شورا وتو کنند.»

 


2 دیدگاه در مورد “چگونه هیستری منجر به آستیگمات سیاسی می شود؟

  1. نه علی رضای گرامی
    روسیه ,امریکا و هیچ کشور دیگری برای ما مهم نیستند و آنچه مهم است منافع ایران است که بصورت مقطعی و حتی برای مدتی محدود تامین شود.
    سیاه و سفید دیدن ارتباطات بین المللی موجب وارد آمدت خسارات بی دلیل میشود.

     

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.