روایت متفاوت سربازان اسرائیلی از جنگ غزه

140731100738_soldado_israel_624x351_afp

روایت‌هایی که یک گروه حقوق بشری در اسرائیل از ده‌ها سرباز حاضر در عملیات سال گذشته در غزه جمع‌آوری کرده، باعث ایجاد تردیدهای جدی و سوال درباره روش‌های ارتش اسرائیل در این جنگ شده است.

گروه “شکست سکوت” (Breaking the Silence) که در اسرائیل فعالیت می‌کند، طی حدود هشت ماه با بیش از ۶۰ سرباز گفت‌وگو کرده است.

این گروه می‌گوید روایت بعضی از این سربازان از دوره جنگ با حماس در غزه، با ادعای ارتش اسرائیل درباره تلاشش برای محدود کردن تلفات غیرنظامی و غیرضروری کاملا متفاوت است.

این نظامیان گفته‌اند در بسیاری از موارد قواعد جنگی مشخصی بر عملیات غزه حاکم نبوده و به آنها گفته شده که هر جنبنده‌ای در داخل غزه را به عنوان یک “تهدید” تلقی کنند و از مصرف مهمات “دریغ نکنند”.

آنها همچنین گفته‌اند که تانک‌ها به صورت تصادفی یا انتقام‌جویانه به ساختمان‌هایی شلیک می‌کردند که معلوم نبود آیا اهداف نظامی هستند یا خانه‌های مسکونی غیرنظامیان.

دولت اسرائیل می‌گوید گروه “شکست سکوت” از در اختیار گذاشتن اطلاعات خود در این زمینه خودداری کرده و به همین دلیل “دادن پاسخی درخور را دشوار کرده است”.

تابستان گذشته در جریان جنگ ۵۰ روزه اسرائیل علیه حماس در غزه، حدود ۲۲۰۰ فلسطینی کشته شدند که بیش از دو سوم آنها غیر نظامی بودند. ۱۱ هزار نفر هم در حملات اسرائیل زخمی شدند.

در طرف اسرائیلی ۶۷ سرباز و شش غیر نظامی کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند.

دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل، از مهم‌ترین سازمان‌های حقوق بشری، اسرائیل را به ارتکاب جنایت جنگی در غزه به دلیل کشتن غیرنظامیان و تخریب خانه‌های مسکونی متهم کرده‌اند.

 

منبع بی بی سی

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.