دیپلماسی قضایی برعلیه آل سعود

150414132207_humanrights-iran_judiciary_304x171__nocredit

وبلاگ فرنبشت: تعرض کثیف ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده فرصتی شد برای گشودن جبهه جدید از جنگ نرم جمهوری اسلامی برعلیه حکومتی که بیشترین آسیب پذیری و البته واهمه را از ناحیه ضعف حقوق بشری دارد.

اولین قدم جدی در “به چالش کشیدن حکومت سعودی” تعلیق سفرهای زائرین عمره تا زمان مجازات مجرمین بوده است و با چنین شرطی در حقیقت سعودی ها بر سر دو راهی مانده اند چرا که در صورت امتناء از مجازات خاطیان تحت قضاوت افکار عمومی و مسلمین قرار گرفته و حیٍثیتشان خدشه دار میشود و در صورتی که آنها را مجازات کنند بمعنای آن است که بین خودی ها(که مامور به شیعه ستیزی هستند)و شرط جمهوری اسلامی به دومی تن داده اند.

اما جمهوری اسلامی که جبهه ای جدید در جنگ نرم گشوده است هوشمندانه دومین تیر خود را اینبار با “مهمات حقوق بشری” شلیک کرد.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که “تعرض” مأموران سعودی به دو نوجوانان ایرانی بر اساس فتوای یکی از شیوخ این شهر و بر اساس “یک روند سیستماتیک و بسیار خطرناک” است و از دولت عربستان خواسته شده است که “فراتر از دو مأمور خاطی، با همه کسانی که انجام این گونه اعمال را در جامعه عربستان ترویج و حمایت می کنند برخورد قاطع و پیشگیرانه داشته باشد”.

اینبار آل سعود نه بر سر دوراهی بلکه با سدی محکم مواجه است و با علمای وهابیّت طرف است و راه پیش و پس ندارد.

جالب اینکه تیر سوم نیز در خشاب جمهوری اسلامی در نوبت شلیک است.

در پایان اطلاعیه آمده است:این ستاد حق پیگیری موضوع از طریق سازمان ملل و کمیسیون حقوق کودک را برای ایران محفوظ دانسته است.

بیشترین اتهامات وارده به آل سعود از ناحیه ضعفهای حقوق بشری و افراطگری مذهبی است که در این سناریو به شکل غیر قابل انکاری نمود یافته وجمهوری اسلامی چنین فرصتی را برای حمله ای موثر از دست نداد.

فرنبشت

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.