دیدگاه «موشک قاره پیما» در واکنش به مقاله سایت فردا: “آمریکا منتظر است ایران کوتاه بیاید”

obama-arrogant-sneer2

 

ارسال دیدگاه موشک قاره پیما نیز با مشکلات فنی سایت مواجه شد. با خواندن آن متوجه شدم که ایشان یکی از همفرومی های قدیمی است و حیف بود در آرشیو سایت باقی نماند.

موشک قاره پیما: سلام عمو پرسشگر عزیز، این مطلبی که از فردا نقل کردی تحلیل خودت هم هست؟
من اواخر تابستان بهت گفتم که زیادی نباید خوشبین بود.یکی از دلایل من همین چیزی است که فردا گفته است.اختلاف زیاد میان خطوط قرمزدو طرف. مذاکره صرف منهای گرفتن تصمیمات سیاسی سخت چیزی را حل نمی کند.
البته یکی از آرزوهای من به نتیجه رسیدن این مذاکرات است و امیدوارم که در دقیقه نود آنطرف زیاد کوتاه نیامد ما کوتاه بیایم.من بودم عراق،سوریه ولبنان را حفظ می کردم در فلسطین کوتاه می آمدم.ریشه مساله آنجا هست و گرنه مگر در بغل دستمان پاکستان بمب اتم ندارد؟

پرسشگر: حالا که فهمیدم این موشک از نوع واریور است بهتر می توانم پاسخگو باشم. ما فوتبالی ها یک اصطلاح داریم که می گوید توپ در زمین حریف است.

موشک قاره پیما: توپ توی زمین اون ها است!؟ خیلی دلت خوشه ها. الان سازمان تحریمها فروپاشیده؟ شاید در بعد سیاسی ما روابطمان گسترده شده باشه اما در اقتصاد هنوز تحریم های مهم پابرجا هست.
درسته من هم قبول دارم که اقتصاد ایران ظرفیت های زیادی داره و ما مطمئنا نخواهیم مرد اما فرق است بین زنده ماندن و زندگی کردن.من می خواهم زندگی کنم نه اینکه زنده بمانم.من برای ایران واریور خواهم  بود اما نه برای هیچ و پوچ  .این را آن بالایی ها خوب باید بفهمند.

مذاکرات گرفتار نوعی بن بست شده است و دو طرف تلاش می کنند با تمرکز بیش از حد و وسواس گونه بر جزئیات، تصمیم گیری درباره موضوعات کلان را که نیاز به تصمیم سیاسی دارد دائما به تاخیر انداخته یا دور بزنند.

 

مقاله فردا:

 

به گزارش فردا، مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو در حالی به پایان رسید که به نظر می رسد در مسائل اساسی هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ایران و گروه ۱+۵ غروب روز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ (۱۸ ژانویه ۲۰۱۵) به آخرین دور از مذاکرات خود پایان دادند.

 

شواهد حکایت از آن دارد که در این مذاکرات هیچ پیشرفت جدی در موضوعات اساسی ایجاد نشده است. به یک معنا می توان گفت که مذاکرات گرفتار نوعی بن بست شده است و دو طرف تلاش می کنند با تمرکز بیش از حد و وسواس گونه بر جزئیات، تصمیم گیری درباره موضوعات کلان را که نیاز به تصمیم سیاسی دارد دائما به تاخیر انداخته یا دور بزنند.

 

یک کارشناس در تهران به «ایران هسته ای» گفته است: «مذاکرات دچار تورم ایده و فقر تصمیم شده است. دو طرف آشکارا خطوط قرمزی دارند که قابل تطبیق بر هم نیست ولی تصور می کنند گفت وگوی بیشتر و تلاش برای خلاقیت تکنیکی می تواند این مشکل را حل کند. این در حالی است که همه طرف ها می دانند بحث های تکنیکی هر چقدر هم غنی و با کیفیت باشد نمی تواند جای تصمیم سیاسی را بگیرد».

 

به نظر می رسد ایران و امریکا قادر به نزدیک کردن دیدگاه خود درباره دو مسئله ظرفیت غنی سازی و جدول زمانی لغو تحریم ها نیستند. برخی کارشناسان می گویند وضعیت به گونه ای است که اگر ایران تمام درخواست های امریکا در حوزه غنی سازی را هم بپذیرد، باز امریکا حاضر به لغو موثر تحریم ها نیست. یک دیپلمات می گوید: «برای ما روشن شده است که امریکایی ها می خواهند تحریم ها را به عنوان یک سرمایه راهبردی برای خود حفظ کنند».

 

وی ادامه داد: «امریکا منتظر است ایران کوتاه بیاید و تا زمانی که چنین است مذاکرات از بن بست خارج نخواهد شد. نتیجه این وضعیت هم این است که مذاکرات بدون نتیجه کش پیدا خواهد کرد». همچنین، اطلاعات موجود نشان می دهد با وجود تلاش طرف هایی مانند چین، سرعت لازم در مذاکرات ایجاد نشده است.

 

ایران و گروه ۱+۵ باید تا روز ۱۰ اسفند به یک توافق سیاسی نهایی برسند.

 


یک دیدگاه در مورد “دیدگاه «موشک قاره پیما» در واکنش به مقاله سایت فردا: “آمریکا منتظر است ایران کوتاه بیاید”

  1. موشک عزیز، موساد هم اعتراف کرده توپ در زمین ایران نیست. چرا آقای پاردو از فقدان هویج صحبت می کند؟

     

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.