تحلیل خوابزده از سیستم کی روش

01001508

این تحلیل را یکی از نکته بین ترین و شوخ طبع ترین فوتبال نویسان با نام مستعار خوابزده به عنوان دیدگاه در ارتباط با تحلیل داریوش یزدانی از بازی ایران و امارات ارسال کرده بود که به علت مشکلات فنی سایت، اینبار به عنوان یک پست مجزا در اختیارتان قرار می گیرد:

بعضی وقتها مطالبی که آدم می خواند کارکردی دوگانه دارند. اول اینکه یک جای خواننده را می سوزاند و در عین حال همانجای نویسنده را خنک می کند. این رفتارها عموما در تناقض با اصول علم ترمودینامیک هستند یعنی یک پدیده نمی تواند در عین حال هم گرمازا باشد هم گرماگیر اما بالاخره اینجا می فهمیم که حتی علم و منطق و فلسفه هم از توضیح برخی پدیده ها که عموماً به یک شکلی با نام کشور ما در ارتباط هستند عاجز است.
حالا این آقای یزدانی در یک تحلیل بسیار منطقی ضمن تمجید از تیم فوتبال امارات پنبه تیم خودمان را چنان زده است که منی که بازی را ندیدم فکر کردم امارات به قول ما جنوبی ها یه گل یه بک بازی کرده با ما.
جالب آنکه وقتی تفکیک آمار پاس امارتیها اعلام شد مشخص شد که ۲۰ درصد پاسهای آنها یعنی حدود ۱۰۰ پاس فقط بین مدافعان و در محدوده محوطه جریمه خودشان رد و بدل شده است. از طرفی آمار شوت درون چارچوب دروازه ایران صفر بوده است. یعنی از این ۵۹۲ پاس موقعیت گلی بوجود نیامده. در حقیقت منتقد گرامی از فهم این نکته سهواً یا عمدا غفلت کرده است که کیروش عملاً از بازیکنانش می خواهد که یک کانال به تیم حریف اعطا کنند. یک کانال قابل کنترل. و در نهایت تیم حریف را وادار به نوعی از بازی قابل پیش بینی می کند .
نهایت بی انصافی جاییست که منتقد محترم بازی نکونام و آندو را تحلیل می کند. یعنی نود دقیقه خطا و دفاع!!. کاملاً مشخص است که وظیفه هافبکهای دفاعی ما درگیری، توپ گیری و بالافاصله ارسال به هافبکهای جناحین است و در تمام این سه بازی این دو به طور دقیق وظیفه خود را انجام داده اند.
بله واقعیت اینست که تیم امارات تیم بدی نیست و پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته. هر چه باشد از زمان المپیک تا کنون در کنار هم بازی داشته اند و تعداد بازیهای تدارکاتیشان در طول سال از بازیهای یک تیم لیگ برتری ما در طول لیگ بیشتر بوده است.
واقعاً مانده ام که فهم تاکتیکهای ارائه شده در این چند سال از سوی کیروش اینقدر سخت است؟

 

در زیر تحلیل داریوش یزدانی از بازی ایران-امارات:

ترکیب جدید تیم ایران همراه با تغییر تاکتیک و رفتار تیمی جدیدی نبود و تنها به دلیل نیروی جوانی امیری، آزمون، جهانبخش و رفیعی به تیم ایران اجازه پرس و بازی پر فشار بهتری ( گاها پرس خط دفاعی تیم امارات ) را می داد اما دستور کار پرس از میانه میدان بود .

هدف تاکتیکی ایران ارسال پاس مستقیم و مورب به سردار آزمون و استفاده سریع از موج دوم یعنی امیری و جهانبخش که به جز یک یا دومرتبه از سمت امیری موثر واقع نگردید و جریان نگران کننده مسابقه بگونه ای پیش رفت تا کی‌روش خیلی زود در نیمه دوم دست به تعویض بزند اما این تغییرات هم نتوانستند مالکیت بازی را برای تیم ایران به ارمغان بیاورند و در انتها باز هم با شانس و اقبال و از روی یک ضربه ایستگاهی به گل رسیدیم .

بازیسازی مشکل بزرگ فوتبال ایران

بازی‌سازی مشکل بزرگ فوتبال ایران است تا جایی‌که شروع مجددها توسط حقیقی نیز همه یکضرب به میانه میدان فرستاده می‌شد آنهم در برابر امارات، تیمی که اولویت تاکتیکی آنها در فاز دفاع کنترل مرکز زمین بود.

خط دفاع

در این روز معدود دفعاتی که خط دفاع ایران اقدام به بازیسازی کرد نتوانستند خط هافبک و حمله تیم را به خوبی تغذیه کنند.

خط هافبک

نکونام و تیموریان تنها معدود دفعاتی پاسهای عرضی از آنها دیدیم و به جز دفاع کردن و خطا چیزی از این دو بازیکن باتجربه ایران ندیدیم و تنها زمان ضربات ایستگاهی چهره این دو نمایان می‌شد و زمانیکه شش بازیکن توانایی بازیسازی نداشته باشند قطعا روی کیفیت بازی بازیکنانی مثل جهانبخش، دژاگه و آزمون تاثیر منفی خواهند گذاشت و تیم در فاز حمله کیفیت لازم را نخواهد داشت .

نیمه دوم نیز حتی با وجود سه تعویض رفتار تاکتیکی تیم تغییر نکرد و خطوط سه گانه تیم ایران در امر ارتباط خطوط و گردش توپ – فضا سازی و نهایتا خلق موقعیت مشکل داشت .

امارات

سیستم متغیر بازی ۱-۴-۱-۴ نیمه اول و تغییر به ۱-۱- ۴ -۴ در نیمه دوم

هر دو سیستم امارات طراحی شده جهت بازی مالکانه با توپ و تاکید آن بر مالکیت توپ داشت به نحوی که آمار مالکیت نیمه ۷۶- ۲۴ درصد مالکیت توپ برای امارات را بهمراه داشت. اما این مالکیت توپ به دو گونه متفاوت در زمین اجرا شد که معمولا این دو شیوه، شیوه تیم‌های صاحب سبک است اما امارات بخوبی این کار را انجام داد اما توان غلبه بر دفاع ایران را نداشتند .

مالکیت نیمه اول مالکیت محتاطانه بود؛ تنها جهت کنترل تیم ایران اما نیمه دوم با تغییر روش بازی در فاز حمله به ۲-۳-۱-۴ و استفاده از عمق زمین چند مرتبه تیم ایران را تحت تاثیر قرار دادند .

آنالیز خوب تیم امارات از ایران

کادرفنی امارات آنالیز خوبی از ایران انجام داده بودند و توانستند با دو شیوه متفاوت جلوی ضد حملات خطرناک ایران را بگیرند و ویژگی مهم ایران را کم رنگ کنند.

نیمه اول: پس از از دست دادن توپ و به دلیل حضور مدافعین کناری شان از هافبک دفاعی شان بعنوان مدافع وسط استفاده کردند تا بتوانند با داشتن سه دفاع مرکزی جلوی ضد حملات ایران را بگیرند و تقریبا به این مهم دست یافتند )

نیمه دوم: استفاده از مدافع چپ ایستا و زمانیکه مدافعین وسط به راست شیفت میشدند مدافع چپ این تیم به مانند مدافع وسط عمل میکرد و در این نیمه نیز امارات از نظر تنوع تاکتیکی و اجرای آن نمره قبولی گرفت .

گردش توپ بسیار عالی امارات در جریان بازی و توسعه بازی مالکانه در عرض و عمق زمین و استفاده بهینه از جناحین باعث میشه تا امارات رو پدیده جام معرفی کنیم هر چند در این بازی نتوانستند از سد مدافعین بیشمار ایران عبور کنند .

تلاش امارات برای اراِیه یک بازی مدرن قابل ستایش بود و همچنین اماراتیها نشان دادند که در تمامی حوزه های فوتبال بسیار حرفه ای تر از گذشته عمل می‌کنند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.