بخش پایانی مجموعه مقالات اوکراین

ECH21637035_1
نشنیده- به جرات می توان از مجموعه مقالاتی که دکتر روجا حبیبی برای نشنیده ارسال کرد به عنوان کامل ترین توضیحات در خصوص نقش راست افراطی در بحران اوکراین بزبان فارسی نام برد. یاد آوری این نکته مهم است که با ورود نظامی روسیه به درگیری ها در سوریه و تمرکز توجهات رسانه ای به این کشور، همچنان اوکراین گرانیگاه اصلی زورآزمایی آمریکا و غرب با روسیه است. از اینرو هرگونه آنالیز فعل و انفعالات و حوادث در سوریه بدون در نظر گرفتن این گرانیگاه و دیگر ابعاد منازعه غرب با روسیه ناقص خواهد بود. مثال بارز آنرا در بحران بوجود آمده بین روسیه و ترکیه بعد از انهدام بمب افکن روسیه دیدیم. بحرانی که به نزدیکی پوتین و اردوغان بر خلاف منافع آمریکا پایان داد و ترکیه را بصورت کامل در بلوک غرب در منازعه با روسیه قرار داد.
نشنیده ضمن معرفی بخش هشتم و آخر مجموعه مقالات دکتر حبیبی، یکبار دیگر از زحمات ایشان قدردانی کرده و امیدوار است در آینده نیز از لطف و مرحمت این بانوی بزرگوار بهره مند گردد.
بخش پایانی
در چند ماه اخیر بنظر میرسد که بی اعتنایی سیاستمداران اوکراین نسبت به راست افراطی در نهایت گریبانگیر خود دولت شده است. درگیری های مقابل پارلمان اوکراین در ۳۱ آگوست برسر تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی، در ادامه تنشهای ماههای گذشته بین دولت و گروههای راست افراطی، بیش از همه پراوی سکتور، به وقوع پیوست و جنجال بسیاری برانگیخت. گروه پراوی سکتور که پس از وقایع یورومیدان به صورت یک حزب رسمی در کشور آغاز به فعالیت کرد و تاکنون نقش مهمی در مبارزه با جدایی طلبان در شرق اوکراین ایفا کرده است، در ماههای گذشته چندین بار رودرروی دولت قرار گرفت. یانزدهم ماه جولای ۲۰۱۵ درگیری مسلحانه ای میان نیروهای پلیس و اعضای گروه پراوی سکتور رخ داد که منجر به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن یازده نفر گردید، درگیری مسلحانه ای که نه در قسمتهای شرقی کشور بلکه در استان زاکارپاتیا (Zakarpattia)و در شهر موکاچِوِ (Mukacheve) در غرب کشور، نزدیک به مرز مجارستان اتفاق افتاد. زمانیکه اعضای پراوی سکتور سعی کردند از عبور محموله قاچاق سیگار به دیگر کشورهای اروپا جلوگیری کنند، با ماموران دولتی محلی که در این کار شرکت داشتند درگیر شدند که به کشته شدن سه نفر انجامید. در ادامه درگیریها نیروهای دولتی امکان ورود اعضای پراوی سکتور به پایگاههای خود در استان زاکارپاتیا را گرفتند، و پراوی سکتور نیز به نوبه خود در مسیر کیف به موکاچِوِ ایستهای بازرسی ایجاد کردند و تا هنگامیکه دیمیتری یاروش اعضای خود را به آرامش دعوت نکرد تنش میان نیروهای دولتی و گروه برطرف نگردید. به دنبال درگیریهای موکاچِوِ رییس گمرک محلی استان زاکارپاتیا از سمت خود برکنار گردید و بر اساس گزارشات، میخائیل لانیو (Mykhailo Lanyo) نماینده پارلمان که انگشت اتهام در این ماجرا به جانب او نشانه رفته بود از کشور گریخت. اگرچه پراوی سکتور علت این درگیری با نیروهای دولتی را مبارزه با قاچاق دانست، اما بعضی از مقامات اوکراین این نظر را مطرح کردند که اتفاقی که در موکاچِوِ افتاد، جنگ میان گروههایی بود که برای تصاحب و کنترل مسیرهای قاچاق از غربی ترین نقطه کشور و دارای مرز مشترک با سه کشور مجارستان، اسلوواکی و رومانی با یکدیگر مبارزه می کنند. رهبر جبهه پارلمانی پترو پروشنکو این حادثه را نتیجه درگیری و تضاد منافع میان گروههای مسلح غیر قانونی از یکسو و نیروهای مافیا که با ماموران اجرای قانون همکاری میکنند، از سوی دیگر دانست.
به دنبال درگیری مسلحانه با نیروهای پلیس، در پانزده ماه جولای گروه “پراوی سکتور” تظاهراتی را در شهر کیف ترتیب داد که طی آن اعضا و طرفداران گروه خواهان برگزاری رفراندوم برای استیضاح پترو پروشنکو رییس جمهور اوکراین شدند. دیمیتری یاروش، فرمانده پراوی سکتور طی این تظاهرات خواسته هایی همانند رسیدگی به عملکرد بد اقتصادی کشور، محاصره کامل مناطق تحت کنترل جدایی طلبان، و اعلام و تایید دولت مبنی بر اینکه اوکراین درگیر جنگ با نیروهای روسیه در مناطق شرقی کشور می باشد، را مطرح کرد.
در ۳۱ آگوست سال جاری لایحه اصلاح قانون اساسی نیز که در راستای اجرای توافق صلح مینسک ۲ و با هدف تمرکز زدایی در پارلمان تصویب گردید، با مخالفت شدید اعضای حزب سوابودا و پراوی سکتور و شبه نظامیان داوطلب دو گروه روبه رو گردید. چهره های مخالف کلیدی تصویب لایحه در پارلمان، همانند آلگ لیاشکو رهبر حزب رادیکال و احزاب ائتلاف پارلمانی، با این دلیل که این اقدام به حضور روسیه در اوکراین مشروعیت می بخشد معترض به تصویب آن بودند، و همینطور اعضای سوابودا به خصوص گردان سیچ و گروه پراوی سکتور که در شرق اوکراین حضور داشته اند، این تصمیم پارلمان را خیانت به اوکراین و افرادی می دانند که در ماههای گذشته با جدایی طلبان در شرق کشور جنگیده و یا کشته شده اند. لایحه تمرکز زدایی در رای گیری اولیه خود از تصویب پارلمان گذشت؛ اما تصویب آن، خارج شدن آلگ لیاشکو و حزب رادیکال او از ائتلاف پارلمانی را به دنبال داشت. وقایع چند ماه گذشته همانند درگیری مسلحانه در موکاچِوِ و اعتراضات برابر پارلمان اوکراین که هرکدام تلفات جانی برای نیروهای دولتی به همراه داشت، سلطه و اقتدار دولت جدید اوکراین و شخص پترو پروشنکو، رییس جمهور را به چالش کشید. در یک سال گذشته نیروهای راست افراطی در اوکراین، از وزارت کشور اسلحه و مهمات دریافت کرده اند، در جبهه شرق جنگیده اند و به نیروهای مسلح منظمی تبدیل گشته اند که حتی می توانند سلطه قانونی دولت کنونی اوکراین را به خطر بیندازند و درگیریهای موکاچِِوِ نمونه خطرناکی از این چالش بود. این واقعیت که این حوادث صدها کیلومتر دورتر از خط مقدم جبهه شرق، در کیف و غرب اتفاق افتاد، تلنگری هولناک به دولتی بود که با افزایش نارضایتی به دلیل اصلاحات مغفول مانده و ضعف عملکرد اقتصادی روبه روست. آرسنی یاتسنیک، نخست وزیر اوکراین پس از درگیریهای خونین ۳۱ آگوست، معترضان دست راستی را بدتر و خطرناکتر از شورشیان جدایی طلب دانست، چرا که به گفته او، آنها در حال نابودی کشور از داخل و تحت لوای میهن پرستی هستند. شاید وقت آن رسیده است که دولت اوکراین به این نکته توجه کند که پس از پایان درگیری ها در شرق کشور، ممکن است جبهه شرق به غرب و یا کیف منتقل گردد، و اتحاد کنونی میان نیروهای میانه رو و راست افراطی در هم بشکند. در این صورت باید دید که آیا دولت، هرچند که از خشونتهای اخیر برای بی اعتبار کردن سوابودا استفاده کرد به واقع تلاشی برای تحت فشار قرار دادن سوابودا و دیگر نیروهای افراطی انجام می دهد و یا حتی امکان محدود کردن راست افراطی را با توجه به گسترش واحدهای مسلح وفادار به آنها دارد، نیروهای مسلحی که همانطور که حادثه موکاچِوِ نشان داد توانایی به چالش کشیدن حق دولت در انحصار استفاده از ابزار قهریه را بدون اینکه مجازات و عواقب جدی در انتظارشان باشد، دارند.

 


2 دیدگاه در مورد “بخش پایانی مجموعه مقالات اوکراین

  1. در بلبشوی حوادث سوریه و نتایج انتخابات ایران جای خالی پرسشگر با مقاله ها و ترجمه های نغزش به شدت احساس می شود.
    امیدوارم مشکلی پیش نیامده باشد و دوباره در نشنیده بنویسید.

     
  2. سلام و ممنون از حسن نظر شما حسین عزیز. مشکل، تنها مشغولیت های جدید است که مجال به روز کردن سایت را نداده است. پایدار باشید

     

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.