ایران عضو موسس بانک رقیب «بانک جهانی» شد

4595359_7_c26c_le-24-octobre-2014-a-pekin-le-ministre_c89ba979d7cee6cdcfd8d6a21bcddb73

شینهوا اعلام کرد ایران به عنوان عضو موسس بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا پذیرفته شد.

به گزارش تسنیم،‌ خبرگزاری رسمی چین اعلام کرد ایران به عنوان عضو موسس بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا پذیرفته شده است.

بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا که ۲۶ عضو دارد همچنین امارات را به عنوان عضو موسس خود پذیرفته است. کشورهای چین، انگلیس، فرانسه، آلمان، هند، سوئیس،قزاقستان، تاجیکستان ازبکستان و ایتالیا از جمله اعضای این بانک هستند. بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا به عنوان رقیبی برای نهادهای بین المللی مثل بانک جهانی و بانک سرمایه گذاری آسیا محسوب می شود که تحت تسلط آمریکا و ژاپن قرار دارند.

در عین حال رئیس بانک جهانی از ظهور بانک سرمایه گذرای زیرساختی آسیا به عنوان یک بازیگر عمده جدید در توسعه جهان استقبال کرده است.

 


4 دیدگاه در مورد “ایران عضو موسس بانک رقیب «بانک جهانی» شد

 1. حضور کشورهای اروپایی در این تشکل جای تامل دارد و میتواند به مثابه تلاش و اراده ای جهت خلاصی از سلطه دلار بر اقتصادهایشان محسوب شود.

   
 2. فرزاد جان اگر به خاطر داشته باشی یک سال پیش در این مورد نوشته بودم:
  “اگر چه وزنه سیاسی بریکس غیرقابل انکار است، باید توجه داشته باشیم که برای ما ایرانی ها پروژه “جاده ابریشم” چین و راه اندازی “بانک آسیایی سرمایه گذاری زیرساخت ها” با سرمایه ای معادل ۱۰۰ میلیارد دلار، از وزنه اقتصادی چشمگیری برخوردار است و به اصطلاح دست به نقدتر. چینی ها با ایجاد این بانک به دنبال تامین منابع مالی برای پروژه های زیرساخت در غرب آسیا و آسیای مرکزی هستند. منجمله خط آهن پکن-بغداد، گازودوک، خطوط دریایی و بندرگاه هایی که از اقیانوس هند می گذرند، شبکه کابل فیبر نوری مستقل، که این آخری با همکاری مجموعه بریکس در حال برنامه ریزی است.”
  جالب است که آمریکا همه کار کرد تا از ورود ژاپن، کره جنوبی و استرالیا به این بانک جلوگیری کند. چون چینی ها بعد از اینکه دیدند آمریکا از سال ۲۰۱۰ اصلاحات در بانک جهانی را بلوکه کرده و خیال ندارد پایانی برای سلطه خود قایل شده و کشورهای در حال توسعه آسیا را تحویل بگیرد، به فکر ایجاد این بانک افتادند. آنها برای ثبت نام تا ۳۱ مارس ۲۰۱۵ فرصت داده بودند و ورود کشورهای اروپایی در عرض همین چند هفته پیش انجام شد. باز هم جالبتر اینکه خود آمریکا برای اینکه از قافله عقب نماند هم در آخرین دقیقه ثبت نام کرده است تا مبادا کلا نتواند کنترلی روی این نهاد داشته باشد. بیچاره ژاپنی ها که این وسط قربانی شدند و کنار گود ماندند!

   
 3. سوئیس , لوکزامبرگ , دانمارک و استرالیا هم از قافله عقب نماندند و به AIIB پیوستند.
  البته چینی ها محدودیت زمانی قائل نشده اند و بعد از تاریخ اعلام شده هم امکان سرمایه گذاری وجود دارد.
  مورد جالب اینکه به ادعای رویترز کره جنوبی تقاضای عضویت کرده است اما با مخالفت چینی ها روبرو شده است!
  گویا تعداد اعضاء به ۴۵ کشور رسیده است.
  http://www.mehrnews.com/news/2522101/%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C

   
 4. ببینید برای عضویت در این بانک محدودیت زمانی وجود ندارد ولی کشورهایی که قبل از ۳۱ مارس تقاضا می دادند در صورت موافقت بقیه اعضا، از جایگاه “عضو موئسس” برخوردار می شدند که وزنه سنگین تری در تصمیم گیری و سیاستگذاری ها به آن کشور می دهد. کره جنوبی هم اکنون عضو موئسس است.

   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.