انتشار عمومی فکت شیت توافق هسته ای ایران برخلاف منافع ملی است/یادداشتی از فرزاد

11d2034aebca79f21dce4eadaffd75fd

متعاقب انتشار فکت شیت وزارت امور خارجه امریکا و وجود مغایرتهای اساسی با آنچه دکتر ظریف و تیم هسته ای از مفاد تفاهمنامه لوزان مورد حلاجی و تبئین قرار داده اند و در پاسخ به مطالبات نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر شد که آقای ظریف نیز مثل طرف امریکایی,برگ تفسیری(فکت شیت)خود را رائه دهد.

چنانکه حمید رسایی از نمایندگان منتسب به جبهه پایداری با ذوق زدگی اعلام نمود:نکته کلیدی و مهم جلسه امروز که آقای صالحی گفت و آقای ظریف چاره ای جز تأیید این خبر مهم نداشت، ‌این بود که تیم مذاکره کننده ما “ملزم” شده است تا چند روز آینده برگه تفسیری (فکت شیت) خود را ارائه دهد. طبعا ارائه این برگه تفسیری به قرائت تیم مذاکره کننده ایران، می تواند پاسخ روشنی به بسیاری از دغدغه های همه دلسوزان باشد. به نظرم این برگه تفسیری کلوگاه بحث منتقدان و تیم مذاکره کننده در یحث توافق لوزان سوئیس خواهد بود.

پرواضح است چنین متنی می بایست حاوی ریز مطالبات و سقف خواسته های طرف ایرانی (و هر آنچه را امتیاز تلقی میکنیم) شامل شود که مبادا دلواپس های وطنی نقصیه و ابهامی در آن مشاهده کنند.

قاعدتا محتوای این سند نمیتواند حاوی چندان نکته جدیدی خارج از آنچه  تیم هسته ای شفاها به استحضار خاص و عام رسانده اند باشد لیکن ماهیتا مستندی است عینی که  انعکاسی جهانی خواهد یافت.

آنچه ممکن است مغفول مانده و از چشم تکلیف کنندگان دلواپس دور مانده باشد اینکه سند موصوف نزد نمایندگان کنگره و لابی صهیونیستی صراحتا مدعای طرف امریکایی و فکت شیت منتشره را زیر سوال برده و موجی مخرب برعلیه اوباما ایجاد خواهد کرد و بیم آن میرود با مستمسک کردن این سند انبوهی از تعهدات ,مطالبات,و خطوط قرمزی سختگیرانه تری بر تیم آتی امریکایی تکلیف شود.

اینکه تیم امریکایی با چه انگیزه  و تحت چه شرایطی مرضی الطرفین لوزان رضایت داده اند جای بحث نیست اما اینکه با شرایط بوجود آمده(از جمله مغارت عینی فکت شیتهای امریکایی و ایرانی) در تدوین قطعنامه به تعهدات نوشته و نانوشته لوزان مقید بمانند جای تامل دارد.

بدیهی است ارائه هرگونه مکتوبات تفسیری ازسوی دکتر ظریف به نمایندگان مجلس و نخبگان خودی میتواند موجبات همفکری و تشریک مساعی را فراهم نموده و از اشتباهات احتمالی در تدوین توافقنامه آتی بکاهد لیکن انتشار رسانه ای چنین مکتوبی ممکن است تبعاتی ناخواسته و غیر قابل پیش بینی به پیش قراولان هسته ای تحمیل و در روند مذاکرات خلل ایجاد کند که مغایر با منافع ملی است.

فرنبشت

 


5 دیدگاه در مورد “انتشار عمومی فکت شیت توافق هسته ای ایران برخلاف منافع ملی است/یادداشتی از فرزاد

 1. من بر عکس فکر می کنم برای گرفتن بیشترین امتیازات یا دادن کمترین امتیاز بهترین کار تنظیم یک فکت شیت حداکثری از طرف وزارت امور خارجه است. بعد از آن هم مجلس با گرفتن دو سه ایراد، شرط تصویب پروتوکول الحاقی را رفع آن اشکالات بیان خواهد کرد! اینطوری قدرت چانه زنی تیم مذاکره کننده تا ۱۰ تیر بالاتر خواهد رفت.

   
 2. پرسشگر عزیز
  اگر اینکار در بدو امر و همزمان با ارائه فکت شیت از سوی امریکایی ها صادر شده بود میتوانست موثر باشد ولی در حال حاضر و با وجود اینکه تمام تفاسیر بصورت شفاهی و به صراحت بیان شده اند هر گونه تغییر تاکتیک(بخوانید زیاده خواهی)نمایشی و تصنعی جلوه خواهد کرد و میتواند تاثیر معکوس داشته باشد.
  فراموش نکنیم که تفاهمنامه لوزان از سوی ریاست مجلس,فرمانده ستادمشترک و حتی فرمانده سپاه مورد قبول و قدردانی قرار گرفته است که چنین وضعیتی میتواند اولا پشتوانه ای برای تیم هسته ای محسوب شود و در ثانی درصورتی که ۱+۵ و مخصوصا امریکایی ها قصد شیطنت و زیاده خواهی داشته باشند نخواهند توانست شکست مذاکره را به طرف ایرانی و ناشی از فشارهای داخلی از سوی منتقدین ایرانی جلوه دهند.

   
 3. واضح است آنچیزی که از آن به عنوان “برجام” نام می برند و به عنوان توافق نهایی امضا خواهد شد نه صددرصد منطبق با فکت شیت آمریکا خواهد بود و نه فکت شیت ایران. ایرانی ها خواهند گفت درست است که فکت شیت ما به طور کامل خودش را تحمیل نکرد ولی فکت شیت آنها نیز دچار تعدیل شد. از طرف دیگر اوباما نیز در برابر مخالفینش حرفی برای گفتن خواهد داشت و با پوزیسیون قوی تری می تواند تعدیل فکت شیت فعلی آمریکا را توجیه کند.

   
 4. پرسشگر عزیز
  با تمام این تفاسیر معتقدم که انتظارات جدید و پیش بینی نشده(ناشی از آنالیز فک شیتهای طرفین توسط منتقدین)بر انعطاف پذیری طرفین تاثیر منفی خواهد گذاشت و میتواند توافق نهایی را به خطر بیندازد.

   
 5. مصاحبه امروز ظریف با مهر و طرح سوال در مورد فکت شیت:
  “وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در فضای رسانه این موضوع که رهبری بر انتشار فکت شیت ایرانی تاکید کرده اند منتشر شده است و اقدام شما در این راستا چه خواهد بود، گفت: مقام معظم رهبری گفتند همانطور که آمریکایی ها فکت شیت منتشر کرده اند شما هم دیدگاهایتان را به مردم بگویید. ما نیز در ابتدا قبل از اینکه آمریکایی ها فکت شیت خود را منتشر کنند – نه به عنوان سند رسمی زیرا هنوز سند رسمی وجود ندارد – بلکه به عنوان آگاه کردن افکار عمومی از آنچه که به عنوان کلیات توافق مورد نظر بود در اختیار رسانه ها قرار دادیم.

  ظریف ادامه داد: ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم، تدوین مکتوب خلاصه ای از آنچه که گفته شده است نیز در دستور کار قرار دارد و ان شاء الله طبق صلاحدیدی که مقامات عالی نظام ببینند و با توجه به وضعیت مذاکرات حتما منویات مقام معظم رهبری را اجرا خواهیم کرد.”

   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.