استراتژی موفق پوتین: دلربایی از ناراضیان اتحادیه اروپا، با برافراشتن پرچم سنت و حاکمیت ملی

3589171775

پرسشگر- ولادیمیر پوتین که در کشورش از محبوبیت چشمگیری برخوردار است، خوب می داند که میدان اصلی نبرد در حوزه ایدئولوژیک قرار دارد. به ویژه در برابر اروپایی که در بحران غوطه ور است. اروپایی که به مدل خودش شک دارد. و اروپایی که نمی تواند در عرصه رهبری جهانی، خودش را تحمیل کند. رئیس جمهور روسیه در سخنرانی های اخیرش داوطلبانه جدا از مسئله اوکراین، به رویارویی اروپا و ارزشهایش می رود. پشت این گفتمان یک استراتژی نهفته است: جلب محبوبیت و همبستگی همه کسانی که از پروژه اروپا مایوس و نا امید شده اند.
هفته گذشته در پارلمان روسیه، پوتین با تاکید بر محور حاکمیت ملی به اروپا حمله کرد: “اگر برای بعضی کشورهای اروپایی غرور ملی، مدت های مدیدی است که به دست فراموشی سپرده شده و دیگر سخنی از آن به میان نمی آید، برای روسیه حاکمیت ملی حقیقی، شرط وجودی مسلم است”. کنایه ای به تطبیق موضع اتحادیه اروپا با ایالات متحده بر سر پرونده اوکراین.
محوریت حاکمیت ملی در سخنان پوتین جدید نیست. ۲۴ اکتبر گذشته در اجلاس سالیانه کلوب والدای در روسیه اعلام کرد: “جستجوی راه حل های جهان شمول اغلب تبدیل به وسوسه تحمیل نسخه های شخصی جهانی شده … و اصل حاکمیت ملی برای اکثر کشورها به امری نسبی بدل گشته است.”
دومین نبرد پوتین با اروپا در میدانی دیگر است. در سال های اخیر، ولادیمیر پوتین دفاع از ارزش های سنتی را به عنوان گفتمان راهبردی خود برگزیده چنانچه در سخنرانی ۴ دسامبرش در پارلمان، الویت های روسیه امروزی را می شمارد: “یک خانواده سالم و یک ملت سالم” و “ارزش های سنتی که از نیاکانمان به ارث برده ایم”.
سال پیش نیز در اجلاس والدای به نکات مشابه اشاره کرده بود به اضافه حمله مستقیم به اروپایی که از این ارزش ها صرف نظر کرده است: “اروپایی که ریشه هایش، مرام سنتی اش، فرهنگ مذهبی اش و حتی جنسی اش را کنار گذاشته است” و تاسف خورده بود از اینکه اروپا مسیحیت را گم کرده در عین اینکه چند فرهنگی مصنوعی تحمیل شده از بیرون شکست خورده است.
این حملات در حوزه حاکمیت ملی و ارزش ها، به همان نقطه ای ختم می شود که اتحادیه اروپا در درون خود بیشتر و بیشتر با انتقادات و اعتراضات مواجه است. بدین ترتیب و با این گفتمان، پوتین هوشمندانه و هدفمند از مخاطبین اروپایی که روز به روز به تعدادشان افزوده می شود دلربایی می کند. به عنوان مثال در فرانسه، این گفتمان در بین سیاستمداران از همه جناح ها طرفدار دارد. به غیر از ناسیونالیست ها و چپ های افراطی، حتی در بین سیاستمداران و روشنفکران جریان های کلاسیک جمهوری خواه سوسیالیست و محافظه کار نیز می توان به وضوح آنانکه روی خوش به محتوای ایدئولوژیک پوتین نشان می دهند را پیدا کرد.
استراتژی ولادیمیر پوتین، در حال ثمر دادن است. یک سال پیش در نظر سنجی ها ۸۴ درصد فرانسویان نسبت به رئیس جمهور روسیه نظری منفی داشتند، اگر این نظر سنجی امروز برگزار شود احتمالا نتایجی دیگر حاصل خواهد شد.
ترجمه توسط سایت نشنیده از فیگارو

1-4925-41e01

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.