گوگل از چین هم قویتر خواهد شد؟

XVMfe7c224c-403a-11e5-b4c1-223e6de779d9
ترجمه از نشنیده- از نظر پاسکال پری، پشت پرده راه اندازی آلفابت، اراده گوگل برای تبدیل شدن به “قادر مطلق” نهفته است. وی معتقد است، هولدینگ دیجیتالی آلفابت بزودی بر دولت ها غالب خواهد شد.
پاسکال پری، اقتصاددان، مشاور و محققی است که تا کنون بیش از ده کتاب در حوزه low-cost (قیمت نازل) و اقتصاد دیجیتال منتشر کرده است. متن ترجمه نشنیده از مصاحبه این کارشناس با فیگارو را بخوانید:
گوگل روز دوشنبه تولد هولدینگ آلفابت را اعلام کرد که قرار است مجموعه فعالیت هایش را روی وب و دیگر بخش ها مدیریت کند. برداشت شما از این حرکت چیست؟
گوگل شرکتی جوان است که موفق به ثبت رشدی استثنایی شده است. سال ۱۹۹۸ لاری پیج و سرگی برین از یک گاراژ در کالیفرنیا کارشان را آغاز کردند. امروز با ۴۷۰ میلیارد دلار، تبدیل به یک ابر شرکت و یکی از شاخص ترین مکان های کاپیتالیزاسیون و انباشت سرمایه در بورس شده است. گوگل در حال تجربه شخصی اش در بیگ بانگ است. در عین اینکه گوگل اکوسیستم متوازن خود را حفظ خواهد کرد، عناصر ضمیمه ای شغل پایه ای آنها در ساختارهای جداگانه و حومه ای قرار خواهند گرفت. در فرمول معرفی شده، قرار است سرمایه شرکت دور هسته مرکزی موتور جستجوگر قرار گیرد که پاسخگوی جامعه مالی شاکی از عدم شفافیت خواهد بود. ولیکن رک و راست باید بگوییم که این حرکت راه اندازی ماشین جنگی برای فتح بازارهای فرداست. مدیران گوگل تولید-فعال هستند. استراتژی توسعه آنها ابزاری گرانسنگ برای خوانش آینده است. شک نکنید که ما تنها در ابتدای آن هستیم. گوگل دیگر یک کاوشگر یکه تاز نیست. مزیت نسبی به طرف حومه کوچ می کند، یعنی شرکت هایی که با اطلاعات و شناختی غیر قابل رقابت از مصرف کنندگان کل دنیا، فردا اربابان واقعی بازار خواهند شد.
گوگل با این تغییر نام چه هدفی را دنبال می کند؟
ابتدا نیاز به شفافیت. گوگل خیلی وقت است که از شغل پایه خود خارج شده است. ایجاد تجارت واحد، نوعی حکومت کردن است. ولی از همه مهمتر گوگل کم کم در حال گذار از استراتژی خدمات مجانی یا ظاهرا مجانی به استراتژی کالاست. مدل فعلی بسیار سودآور است ولی سودهای چشمگیرتر از محصولاتی که به شرکت ها و مصرف کنندگان پیشنهاد می شود به دست خواهند آمد. و دست آخر اینکه کلمه گوگل کم کم موجب ایجاد هراس در بین افکار عمومی و دولت ها می شد. این جستجوگر درگیر یک سری شکایات و سوء استفاده از موقعیت بی رقیب است. کاربران حالا می فهمند که برای استفاده از این خدمات دارند هزینه هایی می پردازند. تقسیم حوزه ها موجب عدم تمرکز ریسک و خطر خواهد شد.
مدیر جدید آلفابت همان مدیر سابق گوگل، لاری پیج است، که این بخودی خود نشانه ای است از شفافیت بیشتر. از این به بعد تمرکز گوگل تنها معطوف به محصولات وب خواهد شد. این حوزه از دیگر فعالیت های شرکت که از تجارت اصلی دور شده بودند تفکیک می شود مثل برنامه سلامت Calico یا Google X لابراتوار تجربی مخفی. آیا این تغییرات را باید در جهت اراده این شرکت برای گسترش نفوذ خود در همه حوزه های مربوط به زندگی تعبیر کرد؟
بله، بطور واضح همینطور است که شما گفتید. گوگل به دنبال تجارتی است که هیچگاه در تاریخ اقتصاد وجود نداشته است، تجارت مدت زندگی کردن در سلامت کامل. همنوایی نانوتکنولوژی، sciences cognitive (علوم چند حوزه ای) و … دیجیتال فصل جدیدی را در تاریخ بشر می گشاید. پزشکان معتقدند از سال ۲۰۳۵ Calico توان این را خواهد داشت انسانی با عمر بیش از صد سال بسازد که از خطرات بیماری و معلولیت مصون بماند. هیچکس عقلا نمی تواند باور کند که این خدمات، جهانی و مجانی خواهند بود. جاه طلبی های علمی نمی تواند اهداف سوداگرانه را پنهان کند. ما در برابر یک شرکت جهانی قرار داریم که باورهای ما را دوباره به زیر سوال می برد. با گوگل جدید، آینده می تواند بهتر یا بدترین چیزباشد.
آیا آلفابت فقط یک شرکت تجاری و تکنولوژیک است یا همزمان یک شرکت ایدئولوژیک و سیاسی؟
پشت تکنولوژی همیشه یک ایدئولوژی هست، یک دیدگاه از واقعیت هستی. گوگل از transhumanistes (ترا انسان گرا ها) که هدفشان چیرگی بر مرگ است استقبال می کند. مدیران گوگل بر این باورند که مرگ، یک مسئله است. آنها solutionniste (راه حل گرا) هستند. فکر می کنند که برای هر مسئله ای یک راه حل وجود دارد، منجمله مرگ. من دعا می کنم حق با آنها باشد! با این حال آن جامعه ای که این ایدئولوژی، ما را به درونش پرتاب می کند هنوز خیلی نامطمئن است: چطور می شود دنیایی را تصور کرد که بخشی از بشریت می تواند چند صد سال بدون بیماری زندگی کند؟ چطور می توان سیستم بیمه و تامین اجتماعی را در دنیایی که ریسک و خطرات، توزیع نشده و محلی و شخصی است، بازسازی کرد؟ این جهان در پی ژن برتر خواهد بود. برای عمر بیشتر بایستی تعداد زاد و ولد را محدود کرد. بدبین ها فکر می کنند شرکت هایی با تکنولوژی های جدید بر دولت ها حکومت خواهند کرد، از نظر آنها قدرت واقعی دیگر قدرت جغرافیایی و منطقه ای نیست. آنها شاید حق داشته باشند، قدرت بزرگ قرن بیست و یکم آنطور که همه می گویند چین نیست بلکه هولدینگی دیجیتال است که این توان را دارد خط سیر زندگی و تضمین مصرف را از قبل تعریف کرده و پیشنهاد بدهد. آلفابت شاید آلفا و امگای چنین شرکتی باشد!
ترجمه توسط نشنیده از فیگارو

 

XVMa0374d90-4019-11e5-954e-e6cb17ce7045

مدیران آلفابت، هولدینگ جدید گوگل

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.