گزارش «فیگارو» از ابهام قضایی در سیستم و جدول زمانی لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران

PHO01a6d50a-b1a0-11e3-87ac-086521a602e1-805x453
روزنامه فرانسوی فیگارو طی یادداشتی با اشاره به سفر هیئت بزرگ اقتصادی فرانسه به تهران، و با استناد به اظهارات وزیر بازرگانی فرانسه به خطر ابهام قضایی در سیستم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ویژه جدول زمانی لغو تحریم‌ها پرداخت.

به گزارش فارس، یک هیئت بزرگ تجاری و بازرگانی فرانسه متشکل از بیش از ۱۰۰ شرکت از جمله شرکت‌های ایرباس، توتال و پژو طی هفته جاری در تهران خواهند بود. روزنامه فرانسوی فیگارو طی گزارشی به قلم «فابریس نوده لانگلوآ» نوشت: مدیران و رؤسای بیش از ۱۳۰ شرکت فرانسوی طی هفته جاری به همراه دو وزیر فرانسوی بمنظور بهره‌وری از بازار ایران که بسیار در آرزوی آنند و هوای آن را در سر دارند، به این کشور سفر می‌کنند.

گروه لابی تجاری فرانسه موسوم به مدف (Medef) طی این سفر نمایندگان ارشد ۱۳۴ شرکت بزرگ فرانسوی شامل شرکت‌های نفت و گاز توتال، شرکت هواپیماسازی ایرباس و شرکت خودروسازی معروف پژو را راهی ایران کرده است.

این هیئت شامل اغلب شرکت‌های بزرگ فرانسوی و شرکت‌های متوسط و کوچک فرانسوی در بخش‌های کشاورزی، امور مالی، کالاهای لوکس، فرآورده‌های داروسازی، ساخت‌وساز و حمل‌ونقل است. «استفان لوفول» وزیر کشاورزی فرانسه و «ماتیاس فکل» وزیر بازرگانی فرانسه از جمله اعضای هیئت اقتصادی در سفر به ایران هستند که طی این سفر اقدام به گشایش دفتر بازرگانی جدید فرانسه در تهران خواهند کرد.

این نخستین بار طی ۱۲ سال گذشته است که وزرای فرانسوی به همراه مدیران شرکت‌های فرانسوی به ایران سفر می‌کنند.

این در حالیست که گروه لابی تجاری فرانسه «مدف» پیشتر نیز در ابتدای سال ۲۰۱۴ هیئتی اقتصادی متشکل از ۱۰۰ شرکت فرانسوی را به ایران فرستاده بود که در آن زمان وزارت امور خارجه فرانسه به دلیل جریان مذاکرات هسته‌ای، آن را سفری بسیار شتابزده و عجولانه ارزیابی کرده بود.

از زمان انعقاد توافق موقت هسته‌ای در نوامبر ۲۰۱۳ و پس از آن انعقاد توافق هسته‌ای در ۱۴ ژوئیه گذشته، تجار و بازرگانان آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی و آمریکایی با عجله راه تهران را در پیش گرفته‌اند.

نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی
چشم‌اندازها از ماه ژوئیه گذشته یعنی زمان انعقاد توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران روشن است. چنانچه ایران به تعهدات خود در خصوص عدم توسل به برنام هسته‌ای غیرنظامی خود پایبند باشد،تحریم‌های تجاری و مالی اعمال شده علیه آن به تدریج تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ لغو خواهند شد.

یه عقیده «ایو تیبو دو سیلگی» (Yves-Thibault de Silguy) معاون رئیس مدف و معاون رئیس گروه ساخت و ساز و واگذاری «ونسی» (Vinci)، ایران تنها یک قدرت نفتی نیست که به دنبال غلبه بر بازار طلای سیاه جهان است بلکه دارای بازاری ۸۰ میلیون نفری نیز هست که فرصت‌های بسیاری در آن وجود دارند.

از سوی دیگر، ایران برای آنکه بتواند میزان تولید نفت خود را از ۳ میلیون بشکه در روز فعلی به سطح پیش از تحریم‌ها یعنی بیش از ۴ میلیون بشکه در روز برساند، به سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیاز دارد.

دارایی‌های خارجی نهادهای ایران همچنان مسدود است و این کشور به منابع مالی بین‌المللی دسترسی ندارد.

*ابهام در خصوص تحریم‌های آمریکا
به اعتقاد ماتیوس فکل وزیر بازرگانی فرانسه، خطر موجود، ابهام قضائی در خصوص سیستم تحریم‌های ملی آمریکا به ویژه جدول زمانی لغو تحریم‌هاست و این ابهامی است که نباید آن را تحمل کرد و به آن تن داد بلکه باید رفع شده و از میان برود.

در پاریس عده‌ای جدول زمانی مدنظر آمریکا برای لغو تحریم‌های ایران را ابزاری در جهت منافع شرکتهای آمریکایی می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که لابی‌های صنعتی آمریکا دولت را برای لغو تحریم‌ها تحت فشار گذاشته‌اند. این در حالیست که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا چراغ سبز خود را نسبت به لغو تحریم‌های هوانوردی در آینده اعلام کرده و مذاکرات میان پاریس و واشنگتن در این خصوص در جریان است.

به نوشته فیگارو، در سفر سه روزه هیئت اقتصادی فرانسه به تهران و مشهد هیچگونه قراردادی منعقد نخواهد شد و هرف از این سفر تنها برقراری ارتباط و شناسایی پروژه‌ها و طرف‌های قابل اعتماد است که به عنوان کلید روابط تجاری موفق تلقی می‌گردد.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.