چرا ورزشگاه آزادی به دو قسمت مساوی سرخابی تقسیم می شود؟

دربی-ازادی

 

نشنیده از پرسشگر- چرا کسی این سوال را نمی پرسد؟ قطعا بدون مطرح کردن این پرسش محال است در آینده گره ای از مشکل محروم ماندن هزاران هوادار بلیط بدست از تماشای داربی گشوده شود. هوادارانی که بلیط شان را روزها قبل از طریق الکترونیکی تهیه کرده و بعضا رنج سفر را از شهرستان های دوردست به جان می خرند.

همه می دانند که تعداد هواداران این دو تیم مساوی نیست. تمام نظرسنجی های انجام شده نیز اینرا ثابت می کند. آخرینش را روز مسابقه، شبکه ۳ سیما انجام داد: “شما طرفدار کدامیک هستید؟ پرسپولیس یا استقلال؟” آمار این شبکه همانی بود که تقریبا در همه نظرسنجی های مربوطه می بینیم: ۶۴ درصد قرمز و ۳۶ درصد آبی.

چه چیزی برای متولیان سازمان لیگ بدیهی تر از اینکه از هر ۳ نفری که اقدام به خرید بلیط الکترونیکی برای این بازی می کنند دو نفرشان پرسپولیسی و یک نفرشان استقلالی است؟ خب پرسش ساده این است: “چرا ورزشگاه آزادی به دو قسمت مساوی سرخابی تقسیم می شود؟”

اتفاقی که روز جمعه در داربی هشتادو دوم افتاد ناشی از همین قصور بود. درها را از ساعت هفت و سی دقیقه باز می کنند تا دو سه ساعت مانده به بازی، نیمه قرمز ورزشگاه پر می شود حال آنکه نیمی از نیمه آبی هنوز خالی است. خیل عظیمی از جمعیت پشت درها بدون بلیط منتظر پیدا کردن راهی برای ورود هستند. در حالی که از ورود هواداران قرمز بلیط بدست جلوگیری بعمل می آید(چون قسمت اختصاص داده شده به آنها پر است) با نزدیک شدن به ساعت شروع بازی جمعیت تماشاگرانی که برای بلیط پول پرداخت کرده اند به خشم آمده و در ورودی آزادی را می شکنند. نیروی انتظامی کنترل وضعیت را از دست می دهد و تنها کاری که از دستش بر می آید این است که در میان هجوم جمعیت، نسبت به هواداران آبی سختگیری کمتری کند.

بازی استقلال و پرسپولیس در لیگ به صورت رفت و برگشت برگزار می شود. قاعدتا باید هر بار میزبان در ورزشگاه اختصاصی خودش به مصاف میهمان برود. میهمانی که سهمش ۱۵ درصد از کل ظرفیت ورزشگاه است. اما سازمان دهندگان همچنان اصرار دارند بدون در نظر گرفتن میهمان و میزبان، رفت و برگشت را در استادیوم صدهزار نفری و با دو قسمت مساوی برگزار کنند. تنها راه چاره برای جلوگیری از تکرار چنین بحران هایی که می تواند به فجایع انسانی منتهی شده و جان تماشاگران را به خطر اندازد سازماندهی فروش بلیط ها با شناسه مشخص رنگ هواداران است. یکی از راهکارها می تواند فروش از طریق همان سامانه  ۳۰۹۰ هواداران باشد.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.