پاسخ هایی که در بازی اول گرفتیم

ایران- بحرین فوتبال 9 عکس

 

نشنیده از پرسشگر- بله، این پورعلی گنجی است که جای خالی منتظری را در کنار حسینی پر می کند. بله، این وریا غفوری است که به خسرو حیدری ناآماده در سمت راست دفاع ترجیح داد شده است. بله، سردار آزمون با سبقت از انصاری فرد گزینه اول جانشینی گوچی است و … خیر علیرضا جهانبخش جزو ۱۱ نفر فیکس وارد زمین نمی شود. اینها بخشی از پاسخ هایی است که بعد از بازی بحرین گرفتیم.

اشکان دژآگه نقش بال چپ تیم ملی ایران را در جام جهانی ایفا می کرد و با توجه به بازی دوستانه با کره در تهران که اشکان همچنان در سمت چپ و جهانبخش در سمت راست به بازی گرفته شدند، پیش بینی می شد کی روش در نظر دارد از جهانبخش به عنوان بازیکن فیکس در این پست در جام ملت های آسیا استفاده کند ولی اینگونه نشد. کی روش ترجیح داد دژاگه را در سمت راست بگمارد، حاج صفی بال چپ و شجاعی در مرکز.

هرگاه ایران صاحب توپ می شد همه به دنبال کلیدی ترین بازیکن تیم ملی ایران، اشکان دژآگه می گشتند. همانی که با تکنیک برترش از قابلیت حفظ توپ برخوردار است تا بقیه فرصت کنند خود را به محوطه جریمه حریف برسانند. کی روش بعد از انصراف جباری، کلا قید هافبک بازیساز یا پلی میکر را زده و ظاهرا مبعلی و محمد نوری که به اردوها دعوت شدند نتوانستند نظر او را جلب کنند و سرمربی تیم ملی تصمیم گرفته این وظیفه را بین دژاگه و شجاعی تقسیم کند. البته باید از آندو تیموریان که دوباره همان آندوی جنکنده نشان داد هم تمجید کرد. هافبک مخربی که در لحظاتی، مشارکت موثری در بازیسازی برای تیم داشت.

اما چرا جهانبخش که در فرمی ایده آل در باشگاهش می درخشد، شروع بازی را از روی نیمکت می بیند؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا این نکته را گوشزد کنیم که اشکان دژآگه مانند جام جهانی، بازیکن نود دقیقه ای نیست. دژاگه در طول ۷۵ دقیقه به اندازه ۹۰ دقیقه دیگر بازیکنان ورجه وورجه، دوندگی و تلاش فیزیکی دارد ولی از آن به بعد تحلیل می رود. از اینرو جهانبخش بهترین گزینه برای پر کردن خلا ناشی از دژاگه خسته است. جهانبخش هم مثل دژآگه علاوه بر خصوصیات هجومی، توانایی جنگ فیزیکی، تخریبی و کمک به کارهای دفاعی را دارد. احتمالا در بازی های آینده نیز شاهد ورود این بازیکن همراه با سروش رفیعی برای جانشینی دژاگه و شجاعی در ۱۵ دقیقه آخر بازی خواهیم بود. حسن دیگر جهانبخش این است که دست مربی را برای تغییرات تاکتیکی و به اصطلاح سورپرایز حریفان باز می گذارد و بعید هم نیست که در ادامه بازی ها کی روش از ستاره نایمخن از ابتدای بازی استفاده کند.

خط دفاعی ایران با اینکه برای اولین بار با ترکیب غفوری-حسینی-پورعلی گنجی-پولادی به زمین رفت نمایش خوبی داشت و دو تازه وارد تیم ملی هم خوش درخشیدند. البته فراموش نکنیم علیرضا حقیقی نیز با سیوهای تعیین کننده اش نقش مهمی در مثبت جلوه دادن کارنامه خط دفاعی ما ایفا کرد. این خط دفاعی از این هم بهتر خواهد شد و بازی به بازی هماهنگتر. اما نگارنده همچنان نگران غیبت یک دفاع بلندقد و سرزن در کنار حسینی است. قطر و امارات چندان قادر به استفاده از این ضعف نخواهند بود ولی اگر در مراحل بعدی به استرالیا بخوریم، با توجه به اینکه تاکتیک آنها بر روی سانترهای بلند بر روی دروازه با بازیکنان سرزن استوار است جای خالی یک امیرحسین صادقی قبراق احساس خواهد شد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.