نگاه جنسیتی جامعه آمریکا

2048x1536-fit_donald-trump-tient-pancarte-femmes-trump-apres-rencontre-valdosta-etats-unis-29-fevrier-2016

 

تقریبا ۹ سال پیش یکی از دوستان ایرانی دورگه ای را که بزرگشده آمریکا و دانشجوی مقطع دکترای مردم شناسی در هاروارد بود در ایران ملاقات کردم،  قبل از انکه انتخابات مقدماتی دو حزب اصلی برای ریاست جمهوری آمریکا شروع شده باشد. آن زمان باراک اوباما را هیچکس نمی شناخت و فکر می کنم هنوز نامزدی اش را بطور رسمی اعلام نکرده بود اما از سال ها پیش همه منتظر هیلاری کلینتون به عنوان کاندیدای بی رقیب دموکرات ها بودند. از او پرسیدم چه شانسی برای پیروزی هیلاری در انتخابات قایل است؟ بدون تامل، با نیشخندی جواب داد “آنهایی که فکر می کنند هیلاری یا هر زن دیگری می تواند به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد، جامعه آمریکا را خوب نشناخته اند”. پاسخی که مرا شگفت زده کرد. مگر امروز دیدگاه های جنسیتی تا این اندازه بین یک آمریکایی با مثلا یک بریتانیایی متفاوت است؟ از نظر این دوست که دیگر  دکترایش را گذرانده و به عنوان استاد در همان دانشگاه هاروارد تدریس می کند، آری تفاوت های فاحشی بین جامعه آمریکا و اروپا وجود داشت.

تا اینکه انتخابات فرارسید و در میان شگفتی عمومی یک مسلمان رنگین پوست به مقام ریاست جمهوری این کشور رسید… نتیجه ای که آزمون نظریه استاد را با یک پارادوکس مبهم مواجه می کرد:

  • منفی: امکان ندارد جامعه ای که از تابوی نژادی بزرگی عبور کرده و کلید کاخ سفید را به یک سیاه پوست تقدیم می کند با زنان مشکل داشته باشد.
  • مثبت: جامعه آمریکا آنقدر مردانه است که حتی حاضر است یک سیاه پوست را به یک زن ترجیح دهد.

شخصا تا زمانی که کمپین تبلیغاتی دونالد ترامپ را ندیده بودم، تئوری های شوک آور ضد فمینیستی ایشان را که مضحکه اروپائیان شده است را نشنیده بودم و علی رغم آن، توفیقش در نظر سنجی ها را مشاهده نکرده بودم، بیشتر متمایل به گزینه نادرستی نظریه جنسیتی دوست عزیزم بودم ولیکن از شما چه پنهان با آنچه که در این چند ماهه اخیر … !

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.