نقش راست افراطی و نئونازی ها در بحران اوکراین (دکتر روجا حبیبی، بخش اول)

svobodactivist604.jpg_1718483346

 
نشنیده – روجا حبیبی رودسری فارغ التحصیل دکترای علوم سیاسی از دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ، گروه پروسه های سیاست بین الملل فدراسیون روسیه است. با توجه به اهمیت بحران اوکراین و بازتاب ژئوپولیتیک آن در منطقه، سایت نشنیده از این کارشناس حوزه اوراسیا تقاضا کرده است تا در مجموعه مقالاتی به تشریح زوایایی بپردازد که تا کنون کمتر در رسانه های فارسی زبان مورد کنکاش قرار گرفته اند. راست افراطی، نئونازی ها و نقشی که آنها در بحران اوکراین ایفا کرده و می کنند از جمله این مباحث است. با سپاس از لطف ایشان، بخش اول این مجموعه در اختیار خوانندگان عزیز قرار می گیرد:
۱۸ ماه پس از وقایع یورومیدان در اوکراین که به سرنگونی دولت ویکتور یانوکوویچ انجامید، دولت اوکراین با مشکل دیگری روبه رو شده است. به موازات سرخوردگی فزاینده مردم از وضعیت بد اقتصادی و همچنین درگیری های شرق کشور، گروههای راست افراطی رشد و انسجام بیشتری پیدا کرده اند..
دوشنبه ۳۱ آگوست، کیف بار دیگر شاهد صحنه آشنای درگیری های خشونت بار خیابانی بود که از زمان حوادث یورومیدان در زمستان ۲۰۱۴ به این سو در پایتخت کشور با این شدت دیده نشده بود. بار دیگر پلیس و معترضان رودرروی یکدیگر قرار گرفتند و جمعیت خشمگین در حین درگیری به سمت پلیس نارنجک پرتاب کردند. درگیری بیش از صد و سی مجروح و سه کشته از گارد ملی به جا گذاشت، که بنا به اظهارات وزارت کشور اوکراین مجروحین بیشتر از نیروهای پلیس، گارد ملی، وزارت کشور و دیگر سازمان های مجری قانون بودند، و حتی معاون وزیر کشور واسیلی پاسکال، خبرنگاران تلویزیونی اوکراین و خبرنگار کانال فرانسه در بین مجروحین دیده می شدند.
اعتراضات در بیرون از پارلمان اوکراین در رابطه با لایحه اصلاح قانون اساسی که برای نخستین بار پس از توافق صلح مینسک در ماه فوریه به رای گذاشته شد، صورت گرفت. این لایحه که با حمایت غرب تنظیم گردید و پیش نویس آن در اول ماه جولای سال جاری از جانب پترو پروشنکو رییس جمهور به پارلمان کشور تقدیم شد؛ با ایجاد تغییراتی در چندین ماده قانون اساسی امکان تمرکز زدایی را در مناطق مختلف کشور منجمله منطقه دنباس که نحت کنترل جدایی طلبان شرق اوکراین است، ممکن می سازد. رییس جمهور بار دیگر در شانزدهم همان ماه، واژه “وضعیت خاص” را در خصوص منطقه دنباس پس از دیدار خود با ویکتوریا نولاند در متن پیش نویس گنجاند، اما در نهایت در آخرین لحظات واژه پیشنهادی از متن لایحه برداشته شد. علیرغم این موضوع و برغم اینکه لایحه در دور اول قرائت آن تصویب گردید، اما به رای گذاشتن آن در پارلمان با جنجال بسیاری از سوی مخالفان، همانند حزب رادیکال به رهبری اولگ لیاشکو همراه بود و در نهایت دولت تنها قادر به جلب ۲۶۵ رای از کل آرای ۳۶۵ نماینده مردد حاضر در پارلمان گردید. دو حزب عضو ائتلاف علیه لایحه رای دادند و در حالیکه رای اکثریت نسبی پارلمان برای به تصویب رسیدن لایحه در قرائت اول آن کافی بود، تصویب کامل اصلاح قانون اساسی تنها در صورت به دست آوردن اکثریت کامل آن یعنی سیصد رای امکانپذیر می شود. رایی که به دست آوردن آن در حال حاضر با وجود مخالفان آن در پارلمان و بیرون از آن و دامنه شدت اعتراضات آنها پیچیده تر و دشوارتر از پیش بنظر می رسد.
معترضان لایحه تمرکز زدایی اگرچه اکثریت اوکراین محسوب نمی شوند، اما اقلیتی افراطی و سازمان یافته و مسلح هستند. این گروهها از جدایی طلبان شرق اوکراین و یا طرفداران روسیه نیستند، بلکه گروههای ملی گرای افراطی هستند که دولت را به خیانت به کشور متهم می کنند. در طول چند ماه گذشته این گروهها متشکل از حزب سوابودا (آزادی) و پراووی سکتور (بخش راست) در موارد مختلفی با دولت کنونی اوکراین رویارو شده اند، اما شدت و اهمیت رویارویی ها به اندازه اتفاقات و درگیری های هفته گذشته نبود و درگیری های خشونت بار مقابل پارلمان اوکراین تاکنون نقطه اوج این برخوردها محسوب می شود. وقایع چند ماه گذشته بتدریج رابطه بین راست افراطی و دولت را وارد مرحله جدیدی کرده است، آغازی بر پایان یک اتحاد شکننده میان راست افراطی اوکراین و دولت کنونی که از زمان حوادث یورومیدان آغاز گردید و در سیر حوادث آن نقشی کلیدی بازی کرد. آیا اتحاد شکننده میان راست افراطی و دولت که از وقایع یورومیدان آغاز گردید در معرض شکست قرار گرفته است، و آیا نتیجه این شکست به معنی باز شدن جبهه جدیدی در داخل و از جانب گروههایی که قبلا خودی تصور می شدند می باشد؟

 

ukt

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.