نخیر جناب روحی صفت، خطر جنگ افروزی ترامپ از کلینتون بیشتر نیست

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-04-18 08:39:03Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 

نشنیده از پرسشگر- محسن روحی صفت را تا به امروز نمی شناختم تا اینکه با دیدن تیتر “روحی صفت: ترامپ پیروز شود، منطقه شاهد جنگی دیگر خواهد بود” کنجکاو شدم مصاحبه اش را بخوانم.

روحی صفت، با کوله باری از تجربه و مناصب دیپلماتیک چون معاون آسیا و اقیانوسیه و همچنین سفیر اسبق ایران در مکزیک(دوره اصلاحات)، چنان ناشیانه، عامیانه و سطحی به تحلیل نامزدها و انتخابات آمریکا می پردازد که انسان شگفت زده می شود. خصوصا اینکه پیش بینی اش را بر روی اطلاعات ضد و نقیض و حتی کذب پایه ریزی می کند:
“ترامپ نسبت به منطقه تعهد شدیدی دارد؛ تعهدی افراطی که بسیار خطرناک است؛ او اعلام و تاکید می کند بر این که هیچوقت علیرغم اینکه آمریکا پشت اسرائیل بوده اما باز هم حمایت ویژه ای از رژیم صهیونیستی دارد حمایتی که بوی خطر می دهد او می گوید: دست از حمایت اسرائیل بر نمی داریم، در قبال دشمنان می ایستیم، به عربستان بمب اتم می دهیم! به هرحال اوضاع خاورمیانه و منطقه مانند گذشته نیست بسیار آشفته تر از زمانی است که بوش به عراق و افغانستان حمله کرد. به نظرم مسائل مختلف منطقه ای از جمله داعش، فلسطین، سوریه و یمن همه و همه اینها در نهایت به کجا خواهد رسید به شدت به آمدن ترامپ بستگی دارد و رسیدن او به قدرت در منطقه بی تاثیر نخواهد بود.”
ظاهرا آقای روحی صفت، اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر صرفه جویی هزینه های نظامی در پاسیفیک به واسطه اتمی کردن ژاپن را با عربستان اشتباه گرفته است. عربستانی که سابق بر این بارها از طرف آقای ترامپ متهم به حمایت از داعش شده و امروز نیز در مصاحبه با فاکس نیوز از آن به عنوان یک تهدید یاد کرده و خواستار انتشار اسنادی است که نقش عربستان را در عملیات تروریستی یازده سپتامبر افشا می کند (کجا گفته به عربستان بمب اتم می دهیم؟):

“ترامپ در این گفتگوی تلویزیونی به این مسئله اشاره کرد که او از مدتها قبل گفته است که آمریکا به دروغ عراق را عامل این حمله تروریستی وانمود کرده و به این بهانه این کشور را مورد حمله قرار داده بود و افزود که او یقین دارد انتشار این گزارش درستی نظر او را اثبات خواهد کرد.

این نامزد جنجالی جمهوریخواهان در نهایت با بیان اینکه اسناد موجود در این گزارش خواه ناخواه زمانی منتشر خواهند شد گفت: خوب است که در نهایت بدانیم که دوستان و دشمنان آمریکا چه کسانی هستند، و افزود که او در انتظار خواندن اسناد رسوا کننده ای است که در این گزارش وجود دارد.”

چطور دونالد ترامپ مخالف حمله به عراق از هیلاری کلینتونی که با حمایت هایش از ارکان اصلی پروپاگاند آمریکا در این حمله بوده است، جنگ افروزتر است؟ مگر یکی از دلایل خروج هیلاری از تیم وزارت خارجه اوباما، اختلافش بر سر منطقه پرواز ممنوع در سوریه نبود؟ در حالی که ترامپ می گوید: ” مبارزه با داعش و بشار اسد در آن واحد احمقانه است”

این دیپلمات با سابقه فراموش کرده نامزد مطلوب محافل صهیونیستی، هیلاری کلینتون است نه ترامپ. محافلی که عمده مخارج کمپین تبلیغاتی هیلاری را تامین کرده اند، بر خلاف ترامپ که نه تنها کوچکترین دینی از این منظر ندارد بلکه رک و راست رو به نمایندگان یهودی جمهوری خواه کنگره آمریکا گفته است: “نیک می دانم که شما علاقه ای به من ندارید!”

در اینکه ترامپ یک شخصیت عجیب و غریب، نامتعارف با اظهارات مضحک در بسیاری از امور است شکی نیست ولیکن از یک فرد آگاه، دیپلمات و با تجربه در مناصب سیاسی، انتظار می رود کمی عمیق تر و جدی تر با مسائل برخورد کرده و حداقل اطلاع رسانی غلط نکند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.