فلسطین خواستار اخراج اسرائیل از فیفا می‌شود

 

110310171010_palfootball624

جبریل رجوب رئیس فدراسیون فوتبال فلسطین می‌گوید کشورش در کنگره آتی فیفا خواهان اخراج اسرائیل از فدراسیون بین‌المللی فوتبال می‌شود.

آقای رجوب به خبرگزاری رویترز گفته است در کنگره فیفا که روز ۲۹ مه در شهر زوریخ برگزار می‌شود از کشورهای عضو خواهد خواست تا اسرائیل را تحریم کنند.

در کنگره پیشین فیفا که سال گذشته در سائوپائولو برزیل برگزار شد آقای رجوب پذیرفت تا از ارایه این درخواست صرفنظر کند اما حالا این مقام فلسطینی می‌گوید این بار مصالحه نخواهد کرد. تیم فوتبال فلسطین در دسته‌بندی کشورهای غرب آسیا در رقابت‌های بین‌المللی حضور می‌یابد و تیم اسرائیل در گروه یوفا.

به گفته آقای رجوب، از سال گذشته تاکنون شرایط بهبود نیافته و “اسرائیل همچنان فوتبالیست‌ها و ورزشکاران فلسطینی را اذیت می‌کند و مانع از انتقال تجهیزات ورزشی به کرانه غربی و نوار غزه می‌شود.”

آقای رجوب که برای حضور در مراسم امضای تفاهم‌نامه “کنفدراسیون فوتبال آسیا” و “اتحادیه فدراسیون های فوتبال کشورهای عرب” به بحرین رفته است گفت: “سال گذشته ما از درخواست خود صرفنظر کردیم چون مقام های اروپایی دخالت کردند و اسرائیل قول داد که برای بهبود شرایط همکاری می‌کند.”

به گزارش خبرگزاری رویترز، درخواست فلسطین برای اخراج اسرائیل در برنامه کاری نشست آتی فیفا قرار گرفته است.

سپ بلاتر رئیس فیفا پیشتر تلاش کرده که وضع بحرانی در روابط مقام‌های فوتبال اسرائیل و فلسطین حل شود اما تاکنون موفق نبوده است.

آقای بلاتر که در صدد تمدید ریاست خود بر فیفا برای پنجمین بار است احتمالا تمایل ندارد که اقدام ناهماهنگی با کنگره سراسری اعضای فیفا انجام دهد.

یکی از سخنگویان فیفا به رویترز گفته است احتمال دارد که آقای بلاتر در فرصت باقی مانده تا ۲۹ ماه مه به اسرائیل سفر کند تا شرایط را آرام سازد. سپ بلاتر در صدد تمدید ریاست خود بر فیفا برای پنجمین بار است

آقای رجوب که این هفته در منامه با رئیس فیفا ملاقات کرد قرار است برای طرح درخواست فلسطین در کنگره فیفا شخصا به سوئیس برود.

برای تصویب درخواست فلسطین در نشست فیفا باید سه چهارم اعضای این سازمان ورزشی که ۲۰۹ عضو دارد به آن رای دهند.

آقای رجوب با ابراز خوشبینی درباره نتیجه رای‌گیری احتمالی در کنگره فیفا گفته است: “فکر نمی‌کنم که چون فدراسیون فوتبال اسرائیل در چارچوب اروپا فعالیت دارد کشورهای اروپایی از اسرائیل حمایت کنند.”

آقای رجوب افزود: “دیگر بس است که میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) که پیشتر از اسرائیل حمایت کرده به این حمایت‌هایش ادامه دهد. او برای ما تجهیزات ورزشی فرستاد اما اسرائیل آنها را برای ۱۶ ماه توقیف کرد و سرانجام مجبور شدیم با پرداخت ۳۲ هزار دلار این تجهیزات را آزاد کنیم.”

منبع: بی بی سی

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.