فرانسه در چنبره بازنگری سیاسی

7780533581_francois-hollande-a-versailles

 

نشنیده از پرسشگر- یک بار دیگر تحرک مهره ها بر روی صفحه شطرنج خاورمیانه با شتاب قابل توجهی مواجه شده است. بعد از ورود فعال روسیه به جنگ و اتحاد این کشور با ایران و حزب الله در حمایت از ارتش رسمی و بشار اسد که با موجی از انتقادها خصوصا از جانب فرانسه مواجه شد، حملات تروریستی پاریس شوکی جدید به مناسبات حاکم بین کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریزم دارند وارد کرد.
فرانسوا اولاند که با وزیر امور خارجه اش لوران فبیوس، پیش قراول بسیج غرب برای سرنگونی بشار اسد بود و تا کنون از از دکترین “نه اسد، نه داعش” عدول نکرده بود، بعد از این حملات چاره ای نداشت جز اینکه دست به بازبینی بنیادی مواضعش درقبال سوریه بزند.
رئیس جمهور فرانسه از ترمولوژی “جنگ” استفاده کرد. وضعیت جنگی، تمهیدات، تدارکات و ابزارهای خاص خودش را می طلبد. بخشی از تمهیدات در حوزه نظامی قرار می گیرند و بخشی دیگر در حوزه سیاسی که آن هم به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود. از جمله ابزارهایی که دولت سوسیالیست برای جنگ جدیدش با تروریزم در خاک فرانسه نیاز دارد تغییراتی در قانون اساسی این کشور است که به پلیس و نهادهای امنیتی مجوز عملیاتی بدهد که تا کنون برای آن منع قانونی وجود داشت. لذا برای تصویب مواد قانونی جدید، فرانسوا اولاند باید همه رهبران احزاب اپوزیسیون را یک به یک به الیزه دعوت می کرد. اولاند مسئله union sacrée (اتحاد اعلی) را مطرح کرد. اصطلاحی که نخستین بار با شروع جنگ جهانی اول، رئیس جمهور وقت فرانسه از آن در پارلمان استفاده کرده بود.
نیکلا سرکوزی رهبر حزب مخالف بعد از خروج از الیزه، با گفتن این جمله “ما به همه نیاز داریم منجمله روس ها”، سوت آغاز بازی برای تجدید نظر اساسی سیاست ها در سوریه را بصدا در آورد. از طرفی باراک اوباما نیز از فرصت اجلاس آنتالیا استفاده کرد تا با ولادیمیر پوتین گفتگویی صریح در ارتباط با سوریه داشته و راه را برای اولین قدم ها بسوی ایجاد یک ائتلاف بین المللی بر ضد داعش-همانچیزی که شالوده اصلی سخنرانی پوتین در سازمان ملل را تشکیل می داد- هموار سازد.
و بالاخره فرانسوا اولاند با گفتن این جمله در پارلمان:”دشمن ما در سوریه داعش است” عملا پایان دکترین قدیمی و انعطاف ناپذیر فرانسه را اعلام کرد.
وقتی به جنگ می رویم هدفمان باید پیرورزی باشد
نمی توان در میدان نبرد، با دو ائتلاف به جنگ داعش رفت
باید از اینکه روسیه به جنگ سوریه وارد شد شکرگزار بود در غیر اینصورت امروز، داعش از این هم قوی تر بود و دمشق را هم به تصرف در آورده بود.
باید سوریه را به مجموعه ائتلاف وارد کرد
اینها بخشی از جملاتی است که تا چند هفته پیش زمزمه می شدند ولی امروز با صدای بلند از طرف رهبران جریان های سیاسی مختلف فرانسه در رسانه ها بیان می شوند. افکار عمومی فرانسه از اینکه اینقدر دیر دولتمردان به ناکارآمدی سیاست خارجه این کشور پی برده و بعد از این همه هزینه تازه به فکر در پیش گرفتن سیاستی عملگرایانه افتاده ، به خشم آمده است و بیش از پیش نامطلوب ترین رئیس جمهور تاریخ معاصر فرانسه را با چهار پنجم مخالف به بی کفایتی محکوم می کند.
حالا همه نگاه ها به روسیه و ایران است که در شطرنج سیاسی جدید بالاخره به عنوان مهره هایی غیر قابل صرف نظر در جنگ با داعش از طرف غرب مورد تایید قرار گرفته اند. “ائتلاف جهانی” بر ضد داعش سوژه روز است. ائتلافی که فرانسوا اولاند با تماس تلفنی از آقای روحانی برای پیوستنش دعوت به عمل می آورد. با تمام این اوصاف چنین ائتلافی میسر نخواهد شد مگر آنکه طرف غربی دست از بازی های دوگانه و دو دوزه بازی بردارد. فرانسه لغو بخشی از تحریم های ضد روسی را در دستور کار دارد و اوباما هم احتمالا در آنتالیا قول هایی به پوتین داده است. شروط جمهوری اسلامی ایران، دولت سوریه و حزب الله چه خواهند بود؟

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.