ضعیف ترین عملکرد اقتصادی چین در ۲۵ سال گذشته

4732397_6_0bf7_la-bourse-de-shanghai-a-cloture-sur-une-chute_83e22d8bc69f7be903b86223f0e28dec
ترجمه از نشنیده- نشانه های ضعف اقتصاد چین بیش از پیش نمایان می شوند. روز جمعه ۲۱ اوت بورس شانگهای یکبار دیگر سقوط کرد و در این روز با نزول ۴٫۲۷ درصدی، جمع ارزش از دست رفته در عرض یک هفته را به ۱۱٫۵ درصد رساند. پشت سر بورس شانگهای، وال استریت با ۲٫۰۶ درصد کاهش به پائین ترین سطح خود از ابتدای سال رسید و پاریس، لندن یا فرانکفورت نیزبا سیر نزولی سهام، روز جمعه را آغاز کردند.
علت آن انتشار شاخص موقتی فعالیت های تولیدی چین گزارش شده که به بدبینی بازار دامن زده است. این شاخص از ماه ژوئیه(۴۷٫۸) به ۴۷٫۱ در ماه اوت و پائین ترین سطح در ۶ سال اخیر تنزل یافته است.
آمار جدید قوت قلب سرمایه داران برای سرمایه گذاری های جدید در بزرگترین قدرت اقتصادی آسیا را بالا نمی برد. تلاش های پکن با بکارگیری مهمترین ابزارها برای حمایت از رشد اقتصادی موجب شده است که رشد ۷ درصدی در سه ماهه دوم به ثبات برسد با این حال چشم انداز ها برای آینده همچنان رو به تیرگی است. در واقع بانک مرکزی چین در ۴ مرحله اقدام به پائین آوردن نرخ بهره کرده است ولی از نظر کارشناسان این تلاش ها ثمره مهمی در پی نداشت. صادرات که محور اصلی اقتصاد چین را تشکیل می دهد همچنان با کاهش روبروست، بازار مسکن از نفس افتاده و میزان تقاضای بازار داخلی نیز کند شده است.
وضعیتی که پکن را مجبور خواهد ساخت که بازهم از ارزش یوآن بکاهد و در شش ماهه دوم نرخ بهره را نیز کاهش دهد. این در حالی است که اقدام پائین آوردن یوآن در اوایل ماه موجب بروز نگرانی ها از “جنگ جدید ارزی” شد. رشد سالیانه ۷ درصدی یعنی ضعیف ترین عملکرد اقتصادی چین در ۲۵ سال گذشته.
ترجمه توسط نشنیده از لوموند

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.