سکولارهای کاتولیک تر از پاپ

 

XVM6235bdc8-1b7a-11e6-a985-d0b6a778f03c

 

نشنیده از پرسشگر- این روزها، فضای اروپا بشدت تحت تاثیر دو قطبی لائیسیته-اسلام گرایی قرار دارد. گرایش بخشی از جوانان مسلمان قاره به تبلیغات گروه های تکفیری و شرکت آنان در حملات مرگبار تروریستی در فرانسه و بلژیک، همزمان با سیل پناهندگان سوری به کشورهای اروپایی، روز به روز به خشم اسلام ستیزان دامن می زند.
اگر از موج اسلام هراسی در میان عوام که به گواه نظرسنجی ها با سرعت بالایی در حال افزایش است بگذریم، صاحبان اندیشه و روشنفکران بیکار ننشسته و یک به یک تئوری های خود را در قالب های متنوعی از “تبارشناسی” عرضه می کنند.

از بدو تشکیل اتحادیه اروپا، قبول عضویت ترکیه به خاطر جمعیت انبوه مسلمانش همواره به تعویق افتاده و امروز که آنگلا مرکل زیر فشار بحران مهاجران سوری، مجبور به دادن امتیازاتی چون لغو روادید به اتباع ترکیه شده است، بیش از پیش تئوری “اصالت ریشه مسیحی” اروپا بر زبان روشنفکران سکولار جاری است.

مصاحبه دیروز پاپ فرانسوا  اما در این جو و فضای حاکم با دو نشریه فرانسوی –پاری مچ و لاکروا-  ولوله ای در این جامعه تروماتیزه ایجاد کرد و انتقادات و نصایح ایشان به هیچ عنوان به مذاق روشنفکران خشکه سکولار خوش نیامد. پاپ فرانسوا در پاسخ به سوالی در ارتباط با ریشه های اروپا، مهاجران و اسلام، می گوید:

“قایل به ریشه های اروپا هستم ولیکن با قید پلوریل و متکثر … وقتی صحبت ها از ریشه های مسیحی اروپا را می شنوم، نگران تصویری از شکوه گرایی، انتقام جویی و استعمارطلبی هستم … من عمیقا اعتقاد دارم همنشینی بین مسلمانان و مسیحیان امکانپذیر است. من از کشوری می آیم که آنها در کنار هم با صلح و صفا زندگی می کنند … اگر یک زن مسلمان تمایل به رعایت حجاب دارد، باید این اجازه را داشته باشد، همانطور که یک مسیحی باید اجازه حمل صلیب بر گردنش را داشته باشد …”

پاپ اینگونه به نصایحش خاتمه می دهد: “انتقاد کوچکی که به فرانسه دارم، اغراق در لائیسیته است. فرانسه باید با قبول باز کردن راه معنوی برای همه، در این مقوله یک گام به جلو بردارد.”

اصطلاح کاسه از آش داغتر ما ایرانیان، درغرب به دو صورت سلطنت طلب تر از پادشاه و کاتولیک تر از پاپ بیان می شود که این آخری در اینجا مصداقی عینی پیدا می کند چرا که علی رغم بی دین و ضد دین بودن غالب روشنفکران لائیک در فرانسه، آنجایی که صحبت از هویت اروپائیان می شود، به یکباره “اصالت ریشه مسیحی” به عنوان تئوری بلامنازع تبارشناسی در تقابل با اسلام مطرح می گردد.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.