سونی و هالی وود در شوک، فیلمی در عالم واقعی

4539027_3_57ed_l-affiche-de-the-interview_1783f0e7dbee6e25f5ad34f2795f628b

پرسشگر- وقتی ۲۴ نوامبر خبر حمله هکرها به سرور مرکزی سونی منتشر شد همه فکر می کردند که این کار توسط دولت کره شمالی در اعتراض به فیلم “مصاحبه” انجام شده است. فیلمی که سناریوی آن بر محور رژیم کیم جونک اون تنظیم شده بود. چرا که از یک طرف رژیم کمونیستی در اعتراضی رسمی خواستار جلوگیری از پخش فیلم شده بود و از طرف دیگر نحوه حمله شباهت های زیادی به حملات سایبری این رژیم به کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ داشت. ولی ۹ دسامبر، اف بی آی اعلام کرد که پیونگ یانگ مسئول این حمله نیست. امروز اما عمق و ابعاد فاجعه برای سونی و کارمندانش به مراتب بیش از حمله ای از حملات سایبری است که هر روزه در گوشه و کنار سیاره اینترنت به وقوع می پیوندد.
تصور کنید که تمام اطلاعات رایانه کاری شما به صورت فشرده شده در اختیار عموم قرار گیرد. این است وضعیتی که ۷۰۰۰ کارمند و مدیران شرکت Sony Pictures Entertainment با آن مواجه شده اند. هزاران گیگا اکتت پرونده های خصوصی غول هالی وود، تهیه کنندگان و پخش کنندگان فیلم بین تارنما ها توزیع شده اند.
هکرها که پشت شناسه ای به اسم GOP# (خلاصه Gardian of Peace) پنهان شده اند ابتدا از ۱۱ ترابایت اطلاعات سرقت شده صحبت کرده بودند ولی اکنون موضوع صد ترابایت حجم اطلاعاتی در میان است که شامل پرونده های داخلی از نوع اکسل، وورد، پاورپوینت، پی دی اف و غیره می شود.
هکرها به تناوب مشغول توزیع فایل ها به ژورنالیست ها، هواداران هکرها، شرکت های امنیتی کامپیوتری، پلیس، شرکت های رقیب سونی و … هستند. هکرها برای چند ساعت یک سری از فایل ها را در معرض دسترسی می گذارند و بعد از خواهش و تمنای مسئولین سونی، لینک را پاک می کنند. بین ۲۴ نوامبر تاریخ سرقت تا ۱۰ دسامبر، ۶ بار این حرکت انجام شده است. آنها هر بار قول می دهند که دفعه بعدی “داده ها از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و بیشتر شما را به هیجان می آورند”.

4537455_3_cfa5_extrait-d-un-message-donnant-acces-aux_f181a2dd04ec75e51a9a5cfd8886534e

شواهد حاکیست که هدف اصلی هکرها شانتاژ است. آنها با پخش قطره ای اطلاعات به دنبال اعمال فشار بر روی سونی هستند: “ما خواهان اجرت مالی هستیم. یا پرداخت می کنید یا مجموعه سونی پیکچرز ضربه عظیمی خواهد خورد”
آدرس های شخصی، شماره تلفن، ایمیل یا حتی شماره کارت تامین اجتماعی سیلوستر استالون، اسناد مربوط به فیلم ها و سری های سونی منتشر شده اند. منجمله اطلاعاتی در باره نام های مستعار که تام هنک، ناتالی پورتمن یا آیس کیوب برای رزرواسیون هتل استفاده می کنند، میزان محبوبیت بازیگران، کشور به کشور یا دستمزد ست روگان و جیمز فرانکو برای فیلم مصاحبه. اولی برای مشارکت در ساخت و بازی ۸٫۴ میلیون و دومی برای بازی ۶٫۶ میلیون دلار.
شماره تلفن، عکس شناسایی، مبلغ حقوق، تقاضای افزایش دستمزد، ایمیل، تقاضای تعطیلات، فاکتورهای درمانی … مدارک خصوصی هستند که ۷۰۰۰ کارمند این شرکت در ایالات متحده را به وحشت انداخته است. آنچیزی که در این میان حیرت انگیز است، قرار دادن بسیاری از رمز عبورهای کارمندان در یک فایل اکسل آن هم به اسم رمز عبور است! که نه تنها شامل ورود به خدمات داخلی سونی می شود بلکه تارنماهای دیگر در اینترنت را نیز در بر می گیرد:

4538802_3_ecaf_les-mots-de-passes-de-sony-pictures_e5fe021d39dca7b10269a041c1a6ec3a

وکلای کالیفرنیا در حال مجاب کردن کارمندانند تا با تنظیم شکایت از سونی نسبت به سهل انگاری این شرکت در تجهیز سیستم امنیتی به دادگاه شکایت کنند. یکی از کارمندان می گوید: “همه در شوک به سر می برند و هیچکس نمی داند چه باید بکند”
انبوه اطلاعاتی که در دست هکرهاست نشان می دهد که چگونه سونی کاتالوگ ها، تهیه فیلم ها و پروژه هایش را مدیریت می کند، تامین مالی شرکت ها، پروژه های بازاریابی، تراز مالی مربوط به سری فیلم های پخش شده در تلویزیون آمریکا، چشم انداز سالیانه، بستر تماس ها، اسناد پیش آماده شده برای مذاکرات همه و همه در اختیار هکرها هستند و اهداف استراتژیک سونی را برملا می کنند.
چندین رسانه مثل والستریت جورنال، بخش هایی از جملات شوک مبادله شده بین امی پاسکال معاون شرکت و کارگردانان، ایجنت ها، ستاره ها … را منتشر کرده است. مثل جملات نه چندان تحسین آمیز نسبت به آنجلینا جولی یا جزئیات مذاکرات برای ساخت فیلمی از زندگی استیو جابز که سونی از ۳ سال پیش در تدارک ساخت آن است. جملات خشنی که بین او و آرون سورکین در ارتباط با انتخاب بازیگری تام کروز در این نقش رد و بدل شده است.
باید منتظر ماند و دید که در روزها و هفته های آینده هالی وود چگونه این بحران را مدیریت خواهد کرد. سایت نشنیده با پی گیری موضوع، مطالب بیشتری بر روی سایت خواهد گذاشت.

ترجمه توسط سایت نشنیده از لوموند

4536071_3_2b4f_fin-novembre-la-firme-avait-fait-l-objet-d-une_37d9461ee33fabb25b4acc669960ac9d

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.