سری لانکا، پروژه پایلوت گوگل برای دسترسی جهانی به اینترنت

XVM69942dc6-36be-11e5-8bc3-77fe6335be58
ترجمه از نشنیده – وزیر امور خارجه سری لانکا اعلام کرد کشورش اولین مکانی خواهد بود که از مزایای پروژه Google Loon بهره مند خواهد شد. دسترسی کل جزیره به اینترنت از طریق بالن.
گوگل از سال ۲۰۱۳ بر روی این طرح کار می کند و تست های متعددی در کشورهای آمریکا، برزیل، نیوزیلند انجام داده است. بالن های پر شده از گاز هلیوم به ۲۰ کیلومتری سطح زمین فرستاده می شوند. بالن ها به مدت صد روز سیگنال ها را حتی به صعب العبورترین مناطق ارسال می کنند. سیگنال هایی که امکان وصل شدن به اینترنت با کیفیتی معادل ۳G را فراهم می سازد.
از دو سال پیش گوگل روند پیشرفت طرح را از طریق مایک کاسیدی یکی از مدیران گروه روی یوتیوب تشریح می کند.
راه اندازی Google Loon از اسفند ماه آینده با ۱۳ بالن بر فراز سری لانکا، این جزیره را تبدیل به اولین سرزمینی خواهد کرد که دسترسی به اینترنت برای کلیه شهروندانش امکانپذیر است. با این سیستم نرخ ارایه خدمات سرویس اینترنت محلی کاهش خواهد یافت. گوگل مستقیما پولی دریافت نمی کند ولی می تواند به صورت گسترده از مشتریان بالقوه میلیونی روی سرویس های خود مثل یوتیوب، مپس، جی میل … بهره مند شود.
موفقیت پروژه گوگل پیشروی چشمگیری در امر دسترسی جهانی به اینترنت را به دنبال خواهد داشت. با این حال خبر وزیر امور خارجه سری لانکا با واکنش های منفی نیز بر روی صفحات فیس بوک روبرو شد. از دیدگاه آنها Google Loon نشانه دیگری است از مداخله جویی آمریکا و ابزاری جدید برای جاسوسی از این کشور.
ماموریت سری لانکا تنها یک شروع است و گوگل در نظر دارد بالن هایش را بر فراز کل کره زمین به پرواز درآورد.

ترجمه توسط نشنیده از فیگارو

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.