روایت ضرغامی از پذیرفته نشدن فیلم یک کارگردان در جشنواره کن و پادرمیانی کیارستمی

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-08-03 11:04:55Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

عزت‌الله ضرغامی از تمایل برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن به نمایش‌ فیلم‌های سیاه‌نما درباره ایران می‌گوید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما با بیان این که فیلمی به کارگردانی امیر نادری به دلیل اینکه نمایش دهنده فقر و فحشا و ابتذال در جامعه آمریکا بوده، در بخش رقابتی جشنواره کن پذیرفته نشده است، از تمایل مسئولان این جشنواره به نمایش فیلم‌های سیاه‌نما درباره ایران نوشت.

ضرغامی با اشتراک عکسی از فیلم «دونده» در اینستاگرام، ابتدا درباره امیر نادری نوشت :« امیرنادری کارگردان ایرانی، چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور خارج شد و از ایران فاصله گرفت. فیلم های «تنگسیر» و «دونده» او را چندین بار دیده و لذت برده ام. با فیلم “تنگنا” که برخی منتقدان سینمایی آن را ستایش می کنند، رابطه ای برقرار نکرده ام. (جای بحث اینجا نیست)»

او در ادامه نوشته خود درباره این کارگردان به پذیرفته نشدن فیلم او در جشنواره کن و پادرمیانی عباس کیارستمی در این باره اشاره می‌کند : « امیر نادری در امریکا، فیلمی ساخت که محتوای آن فقر و فحشا و ابتذال در جامعه امریکا بود. فیلم را به جشنواره کن فرستاد؛ علی‌رغم تصور او، از همان ابتدا فیلم مردود و از مسابقه کنار گذاشته شد! آقای عباس کیارستمی در یک جلسه طولانی و صمیمی با من، به این مسأله اشاره کرد و گفت آقای نادری از من خواست پا در میانی کنم؛ با رئیس جشنواره کن صحبت کردم و راجع به کارنامه آقای نادری توضیح دادم و از او خواستم این فیلم در مسابقه پذیرفته شود.»

اما دخالت کیارستمی هم موثر واقع نمی‌شود، زیرا مسئولان جشنواره تمایل ندارند، فیلمی را که تصویر خوبی از آمریکا ارائه نمی‌کند، در بخش رقابتی جشنواره بپذیرند : « آقای ژیل ژاکوب در پاسخ گفت بله، فیلم خوبی است؛ ولی مربوط به جامعه امریکاست؛ اگر مربوط به ایران بود، حتماً قبول می‌کردیم»

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.