دو فرانسوی جدید میهمان ایران خودرو و سایپا

peugeot_301

دنیای اقتصاد: ایران خودرو قصد دارد در آینده یکی از محصولات پژو به نام ۳۰۱ را روانه خطوط تولید خود کند و این در حالی است که سایپایی‌ها نیز همین محصول را منتها با شکل و شمایلی دیگر به تولید خواهند رساند.

دو خودروساز بزرگ ایران اگرچه تقریبا هیچگاه همکاری رسمی مشترکی با یکدیگر نداشته‌اند، اما گاهی تولید محصولات جدید سبب شده تا دو غول جاده مخصوص شراکتی نصف و نیمه را آغاز کنند.

بر این اساس، منابع آگاه از احتمال تولید دو خودرو جدید روی یک پلت‌فرم، در ایران خودرو و سایپا خبر داده و تاکید می‌کنند این اتفاق باب همکاری و شراکت میان آنها را باز خواهد کرد.

به گفته منابع آگاه، ایران خودرو قصد دارد در آینده یکی از محصولات پژو به نام ۳۰۱ را روانه خطوط تولید خود کند و این در حالی است که سایپایی‌ها نیز همین محصول را منتها با شکل و شمایلی دیگر به تولید خواهند رساند.

خودرویی که سایپا قرار است تولید کند، «الیزه» نام دارد و محصول سیتروئن فرانسه به شمار می‌رود. در واقع، الیزه و ۳۰۱ به‌نوعی یک خودرو به شمار می‌روند و پلت‌فرمی مشترک و یکسان دارند که اولی در سیتروئن به تولید می‌رسد و دومی نیز در پژو. این دو شرکت (پژو و سیتروئن) در اصل به‌عنوان هلدینگ PSA (گروه پژوسیتروئن) فعالیت می‌کنند و حالا قرار است هر دو آنها به ایران آمده و یکی (پژو) با ایران خودرو و دیگری (سیتروئن) با سایپا شراکتی جدید را از سر بگیرند.

هرچند ایران خودرو و سایپا از قبل به واسطه «تندر-۹۰» به‌نوعی دارای منافع مشترک شده‌اند، اما این بار اوضاع فرق می‌کند، چه آنکه ظاهرا قرار است در باب تامین قطعات ۳۰۱ و الیزه، شراکتی مستقیم میان آنها شکل بگیرد. آن طور که منابع آگاه می‌گویند، اگر قرار به تولید همزمان الیزه و ۳۰۱ در جاده مخصوص باشد، ایران خودرو بخشی از قطعات موردنیاز سایپا را (برای تولید سیتروئن الیزه) تامین خواهد کرد. به‌عبارت بهتر، چون الیزه و ۳۰۱ قطعات مشترک زیادی دارند و گروه پژوسیتروئن نیز نمی‌خواهد همزمان در دو جای مختلف (برای دو محصول موردنظر) سرمایه‌گذاری کند، ایران خودرویی‌ها تامین بخشی از قطعات سایپایی‌ها را برای تولید الیزه بر عهده خواهند گر

 


2 دیدگاه در مورد “دو فرانسوی جدید میهمان ایران خودرو و سایپا

  1. جای بسی تاسف است که ایران خودرو کماکان به همکاری با شرکت پژو ادامه می دهد. این شرکت جایگاهی در صنعت خودرو سازی دنیا ندارد و بهتر است ایرانخودرویی ها به جای شراکت با شرکت های ضعیف فرانسوی روی به همکاری با ژاپنی ها و کره ای ها بیاورند.

     
  2. نه تنها در صنعت خودرو بلکه به اعتقاد من در هر زمینه ای که آلترناتیوی هست نباید با فرانسوی ها وارد تجارت شد. ما با فرانسه دو تا مشکل اساسی داریم. اولی مربوط به تصمیمات ژئواستراتژیکی می شود که آنها در قبال حمایت کورکورانه از اعراب و اسرائیل در تقابل با ایران و به عنوان جانشینی آمریکا در منطقه گرفته اند. دومی کل جامعه و بدنه فرهنگی-روشنفکری آنها را شامل می شود که از لائیسیته یک نوع آئین مذهبی و ایدئولوژیکی برای خودشان ساخته اند که هر صدای مخالفی را سرکوب می کند. به نظر من مشکل دومی بدتر از اولی است. چون شاید بتوان دکترین استراتژیکی آنها را به خاطر ملاحظات سیاسی و منافع اقتصادی توجیه کرد ولی تا زمانی که فرانسوی ها نگاه سراسر تحقیر آمیز و لبریز از تکبرشان را نسبت به فرهنگ اسلامی مردم ایران تغییر ندهند جایز نیست از نعمت حضور در بازار میلیونی ایران برخوردار شوند.

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.