دوستان دائمی، منافع دائمی (۱)

220px-Lord_Palmerston_1855

 

 

شاید روزی که هنری جان تمپل، نخست وزیر انگلستان درسال‌های ١٨۶٠ – ١٨۵٠ جمله معروف “انگلستان دوستان یا دشمنان دائمی ندارد، تنها منافع دائمی دارد” را به زبان آورد خودش هم فکر نمی کرد این جمله ساده بعد از او به اصل بلامنازع و آکادمیک در روابط بین الملل تبدیل شود، تا آنجا که به باور عمومی امروز اگر کسی آن را زیر سوال ببرد مسلما چیزی از الفبای سیاست خارجی نفهمیده.

بدیهی است اگر اصل را بر این محور قرار دهیم و طبق این نص صریح هیچ دوستی دائمی نباشد، دوستان امروز، فردا می توانند وجه المعامله قرار گیرند، امری متداول و معمول در عرف بین الملل.

اما جمهوری اسلامی ایران تا به امروز و درعمر ۳۷ ساله خود چنین منطقی را از ابتدا برنتابیده و چنین اصلی را در اصول دیپلماسی اش رعایت نکرده و چهار دهه است انواع و اقسام تهمت ها را نسبت به عدم دانش سیاسی در مواجهه با مسائل و بحران های بین الملل شنیده و همچنان بر ادامه این سیاست تاکید و اصرار دارد. در طول همه این سال ها جمهوری اسلامی ثابت کرده نه تنها به هیچ دوستی پشت نمی کند، او را معامله نمی کند، بلکه دشمنی دارد که “دائمی” است. سردار قاسم سلیمانی در دیدار با هیئت جنبش مقاومت حماس در تهران گفت:

 

“موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین ثابت و استوار است و همان موضعی که قبل از توافق اتمی داشت پس از آن نیز باقی است و تغییر نمی‌کند.

وی افزود: ما به حمایت از فلسطین ادامه می‌دهیم و با صدای بلند تاکید کرد که مذاکرات با غرب در مورد توافق اتمی بود و هیچ موضوع دیگری در آن مطرح نشد و معاملات دیگری انجام نگرفت.

سردار سلیمانی تصریح کرد: با صراحت کامل بگویم که محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشور ماموریت مشخص و روشنی داشت که همان توافق اتمی بود و اختیار بررسی موضوع دیگری به وی تفویض نشده بود هر چند آمریکا تلاش زیادی در این خصوص بعمل آورد.

وی ادامه داد: حتی ما بررسی روابط دو جانبه با آمریکا نیز را نپذیرفتیم و با وجود نیاز و موارد ضروری با آنان وارد هیچ موضوع دیگری نشدیم و برای شما تاکید می کنم که آنان اگر فشارها و تحریم ها علیه ما را ده برابر می‌کردند، هرگز در قضیه فلسطین امتیاز نخواهیم داد از همین رو شاهد هستید که کنگره آمریکا بر موضع ضد ایرانی خود مبنی بر اینکه ایران حامی تروریسم و فلسطین است، پافشاری دارد.

وی افزود: همانطور که می دانید برخی می گویند ما به دلیل منافع خود از فلسطین حمایت می کنیم اما این از آغاز انقلاب اسلامی صحیح نبوده و نیست زیرا ما آماده مذاکراه و یا تفاهم با آمریکا یا دیگران بر سر مسأله فلسطین نیستیم.

سردار سلیمانی گفت: به شما تاکید می‌کنم که به برادران خود بگویید که حمایت ما از فلسطین ادامه خواهد یافت زیرا این موضع اصولی و عقیدتی ما و بین ما و خداوند است.”

طبق نص صریح انجیل دیپلماتیک غرب، چنین رویکردی “ایدئولوژیک” تعریف شده و (برای ضعیفان؟) مردود است همانطور که ظریف با ذکر خاطره ای از دیدارش با هنری کسینجر می گوید: ” یکی از دیدگاه های معروف کسینجر این است که ایران کی انتخاب می کند بین اینکه یک دولت باشد یا یک ایده؟ _من گفتم: هر وقت امریکا این انتخاب رو انجام بده. گفت: امریکا یک کشور استثناییه! منم گفتم: خوش آمدید چون ایران هم یک کشور استثنایی است.”

ایرانی ها حق دارند عطف به سوابق و تبحر روسیه در “دیپلماسی معامله سالار” بر سر پیچ هر بزنگاهی، این قدرت جهانی همسایه را بدبینانه ارزیابی کنند و اگر ادامه این سیاست یعنی شطرنج روسی دکترین هنری جان تمپل در دستور کار رهبران کرملین قرار داشته باشد، (اگر همچنان قرار داشته باشد)، اتحاد راهبردی بین دو کشور غیر قابل حصول خواهد بود.

ارزیابی دکترین بین الملل جمهوری اسلامی ایران و تعریف منافع ملی از دید این نظام، خود فرصتی جدا می طلبد. همچنین کنکاش در اینکه چرا اینجا و آنجا رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز و رئیس جمهور امروز، می گوید: نباید فکر کنیم در دنیای امروز دوست دائمی یا دشمن دائمی وجود دارد.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.