دلار را ارزان کنیم یا گران؟

20150917133017cb-4180988367
نشنیده از پرسشگر- رکود در بازار کشور مسئله ایست که همچنان تداوم دارد. خیلی ها چشم امید به لغو تحریم ها دوخته اند تا شاید گشایشی ایجاد شود. هر چند آقای عسگراولادی مرحله اجرایی پایان تحریم ها را قبل از اردیبهشت ماه سال آینده محتمل نمی داند.
اما لغو تحریم ها به خودی خود نمی تواند شرایط خروج از رکود و افزایش میزان تقاضا را فراهم کند. نکته جالب دیدگاه کاملا مخالف دو رئیس اتاق بازرگانی، یکی آقای عسگر اولادی(صنایع ایران و چین) و دیگری مسعود خوانساری(صنایع و معادن تهران) در حوزه سیاست ارزی است.
آقای خوانساری واقعی کردن نرخ ارز را یکی از راهکارهای خروج از رکود بر می شمارد و می گوید: «به‌هرحال باید قبول کنیم که در سه سال گذشته نزدیک به ۶۰ درصد تورم در جامعه داشتیم، اما قیمت ارز در دو سال گذشته نه ‌تنها افزایش پیدا نکرده، بلکه کاهش پیدا کرده است.» و در ادامه متذکر می شود: «به نظر من این نگرانی وجود دارد که اگر نرخ ارز را واقعی نکنیم، در سال‌های آتی مجددا با جهش ناگهانی قیمت ارز روبه‌رو شویم.»
آقای عسگراولادی هم نگران وضعیت فعلی است: “اگر نتوانیم این رکود بازار را بشکنیم به مرحله ورشکستگی می‌رسیم” ولیکن ایشان خواهان حمایت دولت از ارزش پول ملی است: “چرا ارز به ۳۴۰۰ تومان رسیده و ارزش پول ملی هرروز پایین‌تر می‌آید؟ اینها مواردی است که باید دولت در این زمینه بیشتر تلاش کند”
راهکار کدامیک به صلاح اقتصاد ایران خواهد بود؟ رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین؟ یا رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران؟ یا به عبارتی دیگر دلار ارزان یا دلار گران؟

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.