حیدر العبادی چه پیشنهادی به ایران داد؟

عبادی

 الحیات به نقل از منابع خود نوشت: نخست وزیر عراق در جریان سفر اخیر به تهران، مسئولان ایران را در جریان مذاکرات هفته گذشته خود با مسئولان کشورهای غربی قرار داد و با آنان درباره امکان ایجاد سازوکارهایی برای هماهنگی میان مشاوران ایرانی و مشاوران آمریکایی به منظور آمادگی برای آزادی سازی الرمادی، بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان در ادامه آورده است: حیدر العبادی نخست وزیر عراق در جریان سفر اخیر به تهران، بسیار اصرار داشته که مسئولان ایران را در جریان مذاکراتی که اخیرا با مسئولان کشورهای غربی داشته است، قرار دهد.
وی با مسئولان ایران درباره امکان ایجاد سازوکارهایی برای هماهنگی میان مشاوران ایرانی که با «بسیج مردمی» کار می کنند و مشاوران آمریکایی که در حال آموزش و مسلح کردن عشایر سنی هستند، به منظور کسب آمادگی برای آزادی سازی الرمادی، بحث و تبادل نظر کرد.

به نوشته الحیات، مذاکرات حیدر العبادی در تهران همچنین بر بحث و بررسی پیرامون تحولات امنیتی و سیاسی کنونی عراق و همکاری های اقتصادی میان دو کشور متمرکز بوده است. وی به علت زیاد بودن حجم دیدارهایش با مسئولان ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران، حسن روحانی رئیس جمهور، هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد جواد ظریف وزیر خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، کنفرانس مطبوعاتی اش را با اسحاق جهانگیری همتای ایرانی لغو کرد.

گزارش الحیات حاکی است: منابع همراه با حیدر العبادی در این سفر به این روزنامه گفتند: وی در این سفر حامل یک پرونده بود که قصد داشت آن را با مسئولان ایران در میان بگذارد و آن پرونده همکاری و هماهنگی در زمینه امنیتی و نظامی بود؛ بویژه اینکه وی هفته گذشته رایزنی هایی با مسئولان شش کشورهای صنعتی از جمله باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در برلین داشته است. همچنین وی از تمایل آمریکا برای ایجاد پایگاه جدید نظامی در نزدیکی بغداد برای آموزش و مسلح کردن عشایر سنی به منظور کسب آمادگی برای نبرد الرمادی سخن گفت.

به نوشته این روزنامه، این منابع افزودند: حیدر العبادی مساله امکان هماهنگی ها میان مشاوران ایرانی همکاری کننده با نیروهای بسیج مردمی و مشاوران آمریکایی که در صدد آموزش و تجهیز عشایر سنی به سلاح هستند را به منظور زمینه سازی برای آزادی سازی الرمادی از دست داعش،مطرح کرد چرا که تهران ناخشنودی خود را از این سازوکار برای تعامل با بسیج مردمی مخفی نمی کند.

این منابع خاطر نشان کردند: حیدر العبادی که فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق را نیز برعهده دارد، بسیار مشتاق بود تا مسئولان ایران را در جریان رایزنی های خود با سران شش کشور صنعتی و همچنین تلاشهایش به منظور تحقق آشتی با سنی ها و خارج کردن بدنه بسیج مردمی از چارچوب فرقه ای به منظور مهار عشایر وبا هدف کسب آمادگی برای نبرد الرامادی که به منزله آزمونی برای ارتش و دولت عراق است، قرار دهد.

به نوشته الحیات این منابع همچنین گفتند : حیدر العبادی با همه مسئولان ایران درباره اهمیت استفاده از حمایت های بین المللی از عراق برای موفق شدن عملیات الرمادی سخن گفت «برای اینکه شکست در این نبرد آثار وتبعات زیادی در عراق بجای می گذارد و در مقابل، در پشتگرم شدن داعش سهم خواهد داشت و بر مساله آزاد سازی موصل تاثیر منفی خواهد گذاشت».

این روزنامه در پایان نوشت : العبادی از همه مسئولان ایران سخن دلگرم کننده ای شنید

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.