جهان امروز ۲۰۰۰۰۰ میلیارد دلار بدهکار است

Article-Lead-wide65859012137mz8image.related.articleLeadwide.729x410.137l50.png1423180080245.jpg-620x349

نشنیده از پرسشگر- بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۷ غالب دولت ها به شهروندان خود قول کاهش بدهی ها را دادند. از آن سال تا به امروز ۵۷۰۰۰ میلیارد دلار به بدهی جهانی افزوده شده است تا به رقم نجومی ۲۰۰۰۰۰ میلیارد دلار برسد. اگر این عدد را تقسیم بر ۷٫۲ میلیارد شهروند کره زمین کنید، بطور متوسط هر فرد ۲۸۰۰۰ دلار بدهکار است.

این آمار نتیجه تحقیقات کابینه اقتصادی مکنزی یکی از ۵ شرکت مشاوره ای برتر در دنیاست که ۹۷ شرکت از ۱۰۰ شرکت بزرگ دنیا و همچنین بسیاری از حکومت ها از مشتریانش هستند.

در عرض ۷ سال اخیر بدهی خانوارها در کشورهای ایرلند، بریتانیا و ایالات متحده کاهش داشته است ولی به مجموع بدهی ها تقریبا در تمام کشورهای منطقه یورو اضافه شده است مثل یونان(۱۰۳%) پرتغال(۱۰۰%) و ایرلند(۱۷۲%). بلژیک، هلند، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه جزو گروهی هستند که بین ۵۵ تا ۷۲ درصد بدهکارتر شده اند.

در بین ۱۵ کشور نخست جدول، فقط دو کشور غیر اروپایی قرار دارند: ژاپن و سنگاپور

بنابر تحلیل مکنزی، علت افزایش بدهی کشورهای در حال توسعه، گسترش بازار مالی محلی این کشورها و بازتاب دسترسی بیشتر شرکت ها و خانوارها به سرمایه های مالی است. در مقابل، این کابینه از تورم بدهی در کشورهای ثروتمند اظهار نگرانی می کند چرا که “رشد اقتصادی را با خطر مواجه کرده و وضعیت مالی را شکننده تر می کند”

با اینکه در کشورهای ثروتمند، بانک ها کمتر وام در اختیار خانوارها قرار می دهند، نسبت بدهی خانوارها به درآمدشان فقط در ۵ کشور آمریکا، بریتانیا، ایرلند، اسپانیا و آلمان کاهش نشان داده است. مشکل کمبود نقدینگی برای شرکت های کوچک و متوسط در اروپا همچنان باقی است و طبق گزارش مکنزی آنها تقریبا از قرض کردن عاجزند.

مکنزی نسبت به چین نیز هشدار می دهد. کشوری که در ۷ سال اخیر بدهی اش ۴ برابر شده و از ۸۱ درصد تولید ناخالص داخلی اش به ۲۱۷ درصد رسیده است.

ترجمه توسط نشنیده از اکسپرس

McKinsey_debt

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.