تاثیر تفکرات کارلوس کی روش در لیگ برتر

13930413000306_PhotoL

 

نشنیده از پرسشگر – تیم پدیده، یکی دیگر از تیم های لیگ برتر که با بحران مالکیتی-مدیریتی مثل راه آهن، ملوان و سرخابی روبروست و در هفت بازی قبلی ۵ مساوی و دو باخت کسب کرده بود موفق شد تراکتورسازی بالای جدولی و مدعی قهرمانی را در ورزشگاه یادگار امام تبریز با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد. نکته ویژه این بازی اتخاذ تاکتیک دفاع-حمله هوشمند کارلوس کی روش در تیم ملی ایران بود. به نحوی که گویی علیرضا مرزبان سرمربی پدیده دیکته را از روی دست سرمربی پرتغالی نوشته است. از همان ابتدای بازی تیم رسول خطیبی که به مدت ۱۴ هفته صدرنشین لیگ بود و با شکار نیم فصلش آندرانیک تیموریان نوید روزهای خوب را در لیگ قهرمانان آسیا می داد، کاملا اسیر تاکتیک دفاعی مشهدی ها شد و با اینکه از لحاظ مالکیت توپ در اکثر دقایق از حریف پیش بود نمی توانست وارد یک سوم دفاعی پدیده شود و ادینهو آقای گل لیگ را بدرستی تغذیه کند.

کار دفاعی تیم پدیده با محمد غلامی، مهاجم نوکش شروع می شد و دو بال چپ و راست (نظری و بهادر نسیموف) اجازه بازی سازی را از مدافعین تراکتور گرفته بودند. از طرف دیگر آنها به محض تصاحب توپ با یک بازی عمودی و با کمترین پاس دستور داشتند خود را به دروازه تراکتورسازی برساند.

به نظر می آید شیوه کی روش به اندازه کافی در بین مربیان مورد مطالعه قرار گرفته و بعضی از آنها به مزیت های آن خصوصا وقتی تیم در شرایط بحرانی است و به عنوان میهمان جلوی تیم مدعی بازی می کنند پی برده اند.

نکته دیگر این بازی، عملکرد شخصی و استفاده از آندرانیک تیموریان است. این سوال مطرح است که چرا راندمان و کارایی این بازیکن در تیم ملی با بازی هایی که در استقلال و تراکتور در این فصل انجام داده اینقدر متفاوت است؟ تیموریان با ۸۰ درصد پاس های گل و بازی بی نقصش در تیم ملی ایران یکی از بهترین هافبک های آسیا بود. ولیکن در لیگ برتر شاهد اشتباهات او در دفع توپ هستیم.مثل توپی که به ناصحی تقدیم کرد و این هافبک هم به زیبایی تمام با شوتی سرکش از خجالتش در آمد و گل سوم پدیده را به ثمر رساند.

پاسخ را باید در “نظمی” که در سیستم کی روش حاکم است جستجو کرد و اینکه بازیکنان فبل از اینکه صاحب توپ شوند می دانند که آنرا در چه جهت و به کدام همتیمی برسانند. با این حال ایجاد نظم تیمی برای تیم های باشگاهی که هر هفته در لیگ به میدان می روند به مراتب ساده تر از تیم ملی است که هر از گاهی عده ای بازیکن در یک اردوی چند روزه گرد هم می آیند و بعد از یک بازی دوباره برای هفته ها یا ماه ها از هم جدا می شوند.

برخلاف تراکتور سازی، تیم علیرضا مرزبان توانست جلوه هایی از نظم تاکتیکی کی روش را امروز به نمایش بگذارد و احتمالا روش کی روش به دهان مربیان دیگر نیز مزه کرده است.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.