بوسه اژدها بر گونه خرس

bear-and-dragon

پرسشگر- پپه اسکوبار روزنامه نگار معروف آسیاتایمز در آخرین مقاله اش به طور مفصل به تحولات چین، روسیه و چشم انداز این دو قدرت شرقی و شکل گیری اتحادهای جدید در اوراسیا می پردازد. ترجمه یکی از سرفصل های این مقاله پرمایه را با عنوان “بوسه اژدها بر گونه خرس” بخوانید.

بعد از اینکه اردیبهشت گذشته ولادیمیر پوتین قراردادی نجومی برای تحویل گاز طبیعی به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار با چین انعقاد کرد(ظرفیت تقریبی گازودوک سیبری که عملیات نصب آن امسال شروع شده است)، توافقی دیگر هم به آن اضافه شد: قرارداد ۳۲۵ میلیاردی پایپ لاین آلتای که مبدا آن سیبری غربی است.

این دو مگا-قرارداد نباید این شبهه را بوجود بیاورند که پکن در زمینه انرژی در حال وابسته کردن خود به مسکو است. حتی اگر برآورد کنند که روسیه تا سال ۲۰۲۰ تامین کننده ۱۷ درصد گاز طبیعی چین خواهد بود. گاز به تنهایی فقط ۱۰ درصد انواع انرژی مصرفی در چین را تشکیل می دهد. اما این معاملات نشان می دهد باد از کدام سمت در قلب اوراسیا می وزد. گرچه این واقعیت وجو دارد که بانک های چینی نمی توانند جایگزین بانک های تهدید شده تحت تحریم های واشنگتن و اتحادیه اروپا شوند، ولی در این روزها که اقتصاد مسکو بشدت از سقوط قیمت نفت آسیب دیده، چین عملا با اعطای یک اعتبار مالی به روسیه قوت قلب می دهد.

در زمینه نظامی، روسیه و چین تعهد کرده اند وارد اجرای مانورهای مشترک در ابعاد وسیع شوند. بزودی سیستم دفاع ضد هوایی S400 روسی، مسیر جاده پکن را طی خواهند کرد. از اینها گذشته، اخیرا پوتین برای اولین بار بعد از جنگ سرد، نسخه قدیمی “امنیت مشترک” دوران شوروی را برای آسیا به عنوان یک دکترین قابل تجویز برای همکاری های استراتژیک دو کشور پیشنهاد کرده است.

ژی، رئیس جمهور چین عادت کرده اینجور مواقع از اصطلاح زیبای “درخت دوستی چین-روسیه که هر روز برگ های بیشتری می دهد” استفاده کند ولی شما خیلی راحت می توانید از آن به عنوان دراز شدن دست استراتژیک پوتین به سمت چین یاد کنید. در هر دو صورت، واشنگتن خیلی از اینکه روسیه و چین نیروهایشان را با هم متحد کنند خشنود نیست. به استعداد روس ها در هوافضا، فن آوری دفاعی و ساخت تجهیزات سنگین/ هنر چینی ها را در عرصه کشاورزی، صنایع سبک و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، اضافه و ترکیب کنید.

ترجمه شده توسط نشنیده

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.