ایران و تقاضای عضویت در بریکس

BRICS-FMI-Banque-Mondiale

هر حرکتی که بر خلاف جریان “نئولیبرالیزم اقتدارگرا” با سردمداری آمریکا و نهادهای مالی چون بانک جهانی، صندوق بین المللی پول … شنا کند، به سود بشر قرن بیست و یکم است. بریکس ابتدا به ساکن در این چهارچوب قرار می گیرد. ولی همه داستان این نیست و برای جمهوری اسلامی که از لحاظ ایدئولوژیک و سیاسی خورده حساب های زیادی برای تسویه با غرب دارد، یک جهان دو قطبی به مراتب جذاب تر از جهانی است که با اشاره یک ابرقدرت، احدی جرات نکند از ایران نفت بخرد یا اصلا مراوده اقتصادی داشته باشد. تقاضای عضویت ایران نیز از اکتبر سال پیش تحویل گروه داده شده است و از ایران و اندونزی به عنوان اعضای بالقوه آینده نزدیک یاد می شود.
فراموش نکنیم که بین حروف لاتینی که اسم بریکس را تشکیل می دهند، سی (چاینا) سنگینی بیشتری دارد چرا که چین با سرمایه ای عظیم، اولین تضمین کننده مالی نهادهایی است که در میان مدت توان عرض اندام در برابر نهادهای مالی سازمان مللی(بخوانید آمریکایی) را خواهند داشت.
اگر چه وزنه سیاسی بریکس غیرقابل انکار است، باید توجه داشته باشیم که برای ما ایرانی ها پروژه “جاده ابریشم” چین و راه اندازی “بانک آسیایی سرمایه گذاری زیرساخت ها” با سرمایه ای معادل ۱۰۰ میلیارد دلار، از وزنه اقتصادی چشمگیری برخوردار است و به اصطلاح دست به نقدتر. چینی ها با ایجاد این بانک به دنبال تامین منابع مالی برای پروژه های زیرساخت در غرب آسیا و آسیای مرکزی هستند. منجمله خط آهن پکن-بغداد، گازودوک، خطوط دریایی و بندرگاه هایی که از اقیانوس هند می گذرند، شبکه کابل فیبر نوری مستقل، که این آخری با همکاری مجموعه بریکس در حال برنامه ریزی است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.