افشاگری دوستان اروپایی اسرائیل از مذاکرات هسته ای

1ebb8ed1cb82560a4637cfaf27aa1a074573e70d

 

نشنیده از پرسشگر – مذاکرات هسته ای محرمانه است و قرار نیست من و شما از جزئیات مورد بحث باخبر شویم. با این حال تجربه نشان داده هر وقت جیغ اسرائیل بلند می شود، یعنی یک پیشرفتی حاصل شده و از دیروز دوباره بدجوری جیغ نتانیاهو و کمپانی بلند شده است. در واقع به خاطر حضور ۵ کشور در کنار آمریکا و وجود دوستانی مثل فبیوس و کامرون، اسرائیلی ها قبل از من و شما از چند و چون بده بستان ها آگاه می شوند و بنوعی جزو محرم ها قرار می گیرند.

ساعاتی پیش مصاحبه باراک اوباما با پایگاه خبری ووکس منتشر شد. سایت های فرانسوی بر روی دو نکته از این مصاحبه و همچنین مصاحبه دو روز پیش با سی-ان-ان زوم کرده اند: عدم رضایت رئیس جمهور آمریکا به بازتمدید مهلت مذاکرات و دیگری امید به “بازگشت ایرانی مسئول (Responsable) به جامعه جهانی” که برای رسیدن به ثبات در منطقه گشایش ایجاد خواهد کرد.

یکی از سایت های صهیونیست به قلم خانم کارنی الداد که خودش را ساکن تکائو در “مناطق” معرفی می کند(مناسب نمی دانند بنویسند مناطق اشغالی!) در مقاله ای تحت عنوان “آیا اوباما می خواهد موجودیت اسرائیل را قربانی ایران کند؟” می نویسد: “دوستان اروپایی ما فاش کردند که در جریان آخرین مذاکرات بین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتای ایرانیش محمد جواد ظریف، هر دو راجع به افزایش تعداد سانتیریفیوژها به بیش از ۶۵۰۰ واحد صحبت کرده اند و آن هم به مدت ۱۰ سال، بدین معنی که بعد از آن محدودیتی شامل برنامه هسته ای ایران نخواهد شد.”

و بعد از کلی ناسزا به آقای اوباما به عنوان ضد اسرائیلی ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا، موضع وی با طرف ایرانی را اینگونه توصیف می کند “اجازه بدهید دوره ریاست جمهوری من به پایان برسد و تا آن زمان شما می توانید سلاحی که به شما امکان نابودی اسرائیل می دهد را بسازید”

به هر حال برای ما این داد و فریادها خالی از اهمیت است . برعکس، آن قسمت که مربوط به “دوستان اروپایی”، تعداد سانتریفیوژها و مدت زمان محدودیت هاست، همان چیزی است که همه ما کنجکاوانه در سطور اخبار به دنبالش می گردیم.

بنجامین نتانیاهو که تاکنون خودش را به عنوان یگانه قهرمان و سردسته ناجیان سرزمین اسرائیل از نابودی در برابر ایران معرفی کرده است به هیچ قیمتی حاضر نیست از سفر به واشنگتن و تلاش برای قانع کردن اعضای کنگره و جلوگیری از امضای توافق صرف نظر کند. حتی اگر کاخ سفید اعلام کرده باشد که رئیس جمهور حاضر نیست با او ملاقات کند. حتی اگر اوباما دوشنبه گفته باشد “یک اختلاف واقعی با اسرائیل” بر سر موضوع ایران دارد. حتی اگر جو بایدن معاون وی نیز بگوید در جلسه سخنرانی او در کنگره شرکت نخواهد کرد.

همه احزاب میانه و چپ و غالب تحلیلگران در رسانه های اسرائیل به صرافت افتاده اند که مانع از این سخنرانی شوند با این استدلال که سبب ایجاد شکنندگی “در روابط ویژه” بین ایالات متحده و کشورشان می شود. اما مرغ “بی بی” یک پا دارد و در پاسخ به آنها می گوید “یک توافق بد در حال تدارک با ایران است که موجودیت اسرائیل را با خطر مواجه می سازد. این وظیفه و تکلیف من است که هر کاری که می توانم برای جلوگیری از آن انجام دهم”

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.