آینده فوتبال ایران یعنی یحیی گل محمدی و …

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-08-20 07:55:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

در دوران سربازی فرمانده گروهانی داشتیم به نام مهران نیک مرام؛ خوش تیپ و پر جذبه بود. می‌دانست که سربازها دوست دارند جیم شوند و از پادگان فرار کنند. او می گفت من که نمی‌توانم شما را ۲۴ ساعته کنترل کنم بنابراین با مسئولیت خودتان می‌توانید جیم شوید و برگردید ولی اگر گیر بیفتید من ۱۰ برابر معمول تنبیه‌تان می‌کنم.

این مقدمه را گفتم تا بعد بگویم با همه صداقت و نجابت و خوش تیپی که یحیی گل محمدی دارد ولی او هم راه جیم شدن از اردو را بدون این که گیر بیفتد بلد بود!!! در زمانی که بازی می‌کرد زرنگی و با هوشی خاص خودش را داشت که تازه برای عموم دارد خودش را به شکل متفاوتی نشان می دهد.

شاید کمتر کسی بداند که یحیی گل محمدی تازه چند سال است که در زندگی شخصی به یک ثبات نسبی رسیده است.از آن دست فوتبالیست هاست که زجر بسیاری از بیماری(تب مالت) و بحران مالی گرفته تا مشکلات خانوادگی و… را کشیده است.
او در دوران فوتبالش فوتبالیست فوق العاده ای بود؛ بک دفاع جلو زن مدرن، با تکنیک عالی، سرزنی موفق و مهم‌تر از همه احساس و شم عالی برای لحظه وارد شدن به حمله. یکی مانند کریم باقری.
یحیی در زمان بازی مانند مجتبی محرمی خونسرد بود، طوری که بعضی ها فکر می کردند بی خیال است!! بیشتر با هوشش به جنگ مهاجمان می رفت تا با فیزیک بدنی‌اش!!! خیلی هم دوست داشت به حمله اضافه شود و گل بزند.
نجابت خاصی داشت و کمتر دنبال منافع مالی خود بود، طوری که چند بار به خاطر او با مدیریت محترم باشگاه تا حدودی در گیر شدم. مدیری که می‌گفت بیش از حد از او دفاع می کنم. اما یحیی لیاقتش بیشتر بود. در آخر هم حقش نبود از پرسپولیس اخراج شود ولی این اخراج باعث شد در فولاد خوزستان احیا شود.
گل‌محمدی از آن دست بازیکنان بود که می توانست در اروپا هم بازی کند ولی متاسفانه در آن زمان دفاع های جلو زن کمتر در بورس بودند. شاید نسبت به بازیکنان اروپایی کمی کندتر بود ولی مطمئنا با فرکانس قدم‌هایش و بازیخوانی و هوشش می‌توانست آن را جبران کند.
خیلی‌ها اشک‌هایش را بعد از بازی با ایرلند فراموش نمی کنند و حداقل به خاطر او هم که شده بود دوست داشتند تیم ملی به جام جهانی صعود می کرد اتفاقی که متاسفانه نیفتاد.
اولین حضورش در نیمکت لیگ برتری با آخرین تیم دوران لیگ برتریش یعنی صبا باطری بود. از نحوه دو زانو نشستنش در کنار زمین معلوم بود که می خواهد متفاوت باشد و شد و خوب هم شد. بعد به راه آهن آمد و کمک علی دایی شد. در آنجا خیلی با هم حرف می زدیم. علم تغذیه را خیلی دوست داشت. یک روز که در اردو در هتل لاله دو نفری نشسته بودیم از او پرسیدم تا کجا می‌خواهی مر‌بی‌گری را دنبال کنی؟ تا پرسپولیس؟ گفت برو بالا. گفتم تا تیم ملی ؟ گفت برو بالاتر.
او حالا با کارنامه‌ای که برای خودش ساخته و نمایشی که همراه تیم‌هایش داشته می‌تواند مربی ایده‌آل هواداران پرسپولیس در فصل بعد باشد و دو سال بعدش هم به نیمکت تیم ملی برسد، ولی بعدش…..؟! یعنی می‌تواند اولین مربی ترانفسری ما به یک باشگاه اروپایی باشد؟!! کاری که در دوران بازیگری‌اش موفق به انجام آن نشد!!؟
به نظرم تنها اشتباهش در دوران مربی گری آمدن زود هنگام به پرسپولیس بود. با این که پرسپولیس مخروبه ژوزه را دگرگون کرد ولی نباید صبا را در نیمه راه رها می‌کرد. صبا خوب فوتبال بازی می کرد و خواه نا خواه سال بعد می‌توانست مربی پرسپولیس باشد. با فرصت بیشتر برای تیم بستن و فشار کمتر. درست مثل امروز که تنها کاندیدای بالقوه مربیگری در پرسپولیس است.

گل‌محمدی از تیمش، ذوب‌آهن، نسبت به شرایط و امکانات ایران فوق العاده بازی می‌گیرد؛ فوتبالی تمیز و برتر را ارائه می‌کند؛با این که همه حاشیه‌های فوتبال را می‌داند و واقف است که بعضی از تیم‌ها و مربیان با بهره‌گیری از راه‌های دیگری به موفقیت می‌رسند. ولی یحیی بر تز خود مصمم است و می‌خواهد تنها و تنها با انجام فوتبال سالم به موفقیت برسد. او اتوریته خوبی برای خود ایجاد کرده است و نشان داده اجازه ورود حاشیه یه تیمش، چه از جانب بازیکنان و چه از طرف دیگران را نمی دهد.
فوتبال امروز ذوب آهن هم با بقیه تیم‌ها متفاوت است؛ آنها پاس می دهند، منسجم هستند، با انگیزه بازی می‌کنند و سعی می‌کنند فوتبال مدرنی را در زمین پیاده کنند. نظم تیمی فوق العاده‌ای دارند، نترس بازی می کنند، اعتماد به نفس‌شان خیلی بالاست و با حداکثر قدرت و سرعت در حمله و دفاع وارد می‌شوند. می‌توانم بگویم که ذوبی‌ها تنوع حمله‌ای از نوع بارسا و بایرن را دارند و همین طور استحکام و قدرت تاکتیکی تیم‌های مورینیو را. این ها غلو نیست فقط باید شرایط ایران را در نظر بگیریم و حواس‌مان باشد که این تیم دارد با ظرفیت‌های بازیکنان خودمان و متناسب با لیگ ایران بازی می‌کند.
به عقیده من ذوب آهن قهرمان واقعی لیگ پارسال است نه سپاهان و نه تراکتورسازی و نه نفت تهران. تیمی است که دو سال پیش فقط با آژان کشی به لیگ برتر آمد و در آخر فصل پیش در بالای جدول قرار گرفت. همین تغییر شرایط روحی روانی از یک تیم بازنده به یک تیم برنده در نوع خود شاهکار است.
بسیاری از هوداران سخت‌گیر فوتبال ایران که به مربی بزرگ آن هم فقط از نوع خارجیش رضایت می دهند احتمالا حالا می‌توانند لباس اولین مربی بومی پرطرفدار و در اندازه‌های استاندارد را در قامت یحیی گل محمدی ببینند و پرو کنند!
یحیی گل محمدی آینده مربی گری ایران است. همه شرایط هم برای او مهیاست. باید به او کمک کنیم.

وبلاگ دکتر خسرو خرٌم

 


یک دیدگاه در مورد “آینده فوتبال ایران یعنی یحیی گل محمدی و …

  1. دکتر خسرو خرم یکی از بهترین فوتبال نویسان است که البته این کار را به صورت جنبی انجام می دهد و بیش از دو سه یادداشت در سال نمی نویسد. با نظر ایشان در مورد یحیی کاملا موافقم. در حال حاضر بهترین و با کیفیت ترین فوتبال را از ذوب آهن شاهدیم و یحیی در این مدت کوتاه ثابت کرده حرف های زیادی برای گفتن دارد و در این عرصه چیزی از همتاهای اروپایی کم ندارد. منتهای مراتب یک مسذله ای هست که ذهن مرا برای سپردن سرمربی گری تیم ملی به گل محمدی در آینده مغشوش کرده است. ما سه نوع مربی در فوتبال داریم. نوع اول آنهایی هستند که متخصص تیم های ملی هستند. بعضی از مربیان فقط در رقابت های باشگاهی موفقند و دسته سوم هم مربیانی را در برمی گیرد که هم در باشگاه و هم تیم های ملی موفقند.
    شیوه فوتبالی یحیی بر روی تملک و مالکیت توپ استوار است که این شیوه برای اینکه بتواند بدرستی در یک تیم جاافتاده و اوتوماتیزم های چشم بسته بین بازیکنان حکمفرما کند نیاز به زمان کافی، تمرین زیاد و روزانه دارد که این امکانات برای یک مربی در رقابت های لیگ و باشگاهی فراهم است. اما یک مربی تیم ملی تنها در مقاطع کوتاهی بازیکنانش را در اختیار دارد و جا انداختن این شیوه در تیم ملی به مراتب از باشگاه سخت تر است. فراموش نکنیم ذوب آهن در نیم فصل اول تا آستانه سقوط به ته جدول رفت ولی در اثر تمرینات متداوم و زمان کافی گل محمدی موفق شد تیم را در نیم فصل دوم به شرایط ایده آل برساند.

     

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.