آیا فرد پاکدستی برای ریاست فیفا پیدا می شود؟

1862868
نشنیده از پرسشگر- در حالی که کمیته اخلاق فیفا سپ بلاتر و میشل پلاتینی را حداقل به مدت ۹۰ روز از کار معلق کرده است، جانشینان موقت آنها در فدراسیون بین المللی فوتبال و همچنین کنفدراسیون فوتبال اروپا، از سابقه پاک و منزهی برخوردار نیستند. سوالی که پیش می آید این است: آیا فرد پاکدستی برای ریاست فیفا پیدا می شود؟
عیسی حیاتو، نایب رئیس ۶۹ ساله فیفا از سال ۱۹۸۷ رئیس کنفدراسیون آفریقاست. جانشین موقت سپ بلاتر بلافاصله اعلام کرد: “فیفا متعهد به اجرای روند اصلاحات است”. رقیب بازنده بلاتر در سال ۲۰۰۲ تاکید می کند:”هر کسی که شیطنت کند معلق خواهد شد و هیچکس نباید از مصونیت خاصی بهره مند شود”. شعارهای زیبایی که اگر از دهان کسی که اتهامات بیشمار فساد از سال ۱۹۹۰ که به عضویت کمیته اجرایی فیفا درآمد شامل حالش نمی شد باورپذیرتر می نمود.
مثل سال ۲۰۱۰ که کنگره کنفدراسیون آفریقا در آنگولا را به خاطر حمایت از قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قیمت ۱٫۵ میلیون دلار سخاوت امیران قطری به هم ریخت. یا ۱۵۰۰۰۰ دلاری که اعتراف کرد در سال ۲۰۰۱ برای حمایت از نامزدی مارکوس کاتنر در پست مدیرکلی فیفا دریافت کرده است.
اما جانشین موقت میشل پلاتینی رئیس یوفا و کسی که از او به عنوان جدی ترین نامزد برای ریاست فیفا یاد می شد، وضعیت بهتری ندارد. آنجل ماریا ویلار، از سال ۱۹۸۸ رئیس فدراسیون کشور متبوعش اسپانیاست. وی که بازیکن قدیمی تیم آتلتیکو بیلبائو است در چند مورد پرونده هایی در کمیته اخلاق فیفا دارد. مثل تبادل رایی که به همراه پرتغال برای حمایت میزبانی قطر داشت که این کشور هوای اسپانیا را برای نامزدی میزبانی ۲۰۱۸ داشته باشد.
از جمله اشخاصی که از آنها به عنوان نامزدهای ریاست فیفا یاد می شود باید از چونگ مونگ جون، میلیاردر کره ای و صاحب امپراطوری هیوندای نام برد که سابقه ۶ سال تعلیق از سوی کمیته اخلاق را در کارنامه دارد.
از اینها که بگذریم می رسیم به نامزدهای بالقوه ای که هنوز افشاگری از پرونده های آنها منتشر نشده است: زیکو افسانه فوتبال برزیل، موسی حسن بیلیتی رئیس فدراسیون لیبریا و شاهزاده علی بن علی حسین. برادر ناتنی عبدالله پادشاه اردن، در آخرین انتخابات فیفا با نتیجه ۱۳۳ به ۷۳ رای، رقابت را به بلاتر باخته بود.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.