آماری که در سکوت اعلام شد: چین دیگر رسما اولین قدرت اقتصاد جهان است و آمریکا دوم

Chine
پرسشگر- از این به بعد، چین با ۱۶٫۵ درصد، بیشترین قدرت واقعی خرید در اقتصاد دنیا را دارد. آمریکا با ۱۶٫۳ درصد، به سکوی دوم نزول کرد. برت آرندز در سرمقاله ای که هفته پیش در Market Watch نوشت نسبت به اینکه آمار ماه اکتبر صندوق بین المللی پول اینقدر بی سرو صدا گذشت اظهار تعجب می کند.
صندوق بین المللی پول برای مقایسه توان اقتصادی کشورها، مبنای محاسبه را سهم قدرت خرید هر کشور قرار می دهد. درصد این سهم، تعیین کننده آنچیزی است که قدرت واقعی خریدش را با ارز داریم. با این احتساب ارزش یک قهوه در نیویورک و پکن یکسان است.
این جایگاه را ایالات متحده از سال ۱۸۷۲ یعنی همان زمانی که تاج را از سر بریتانیا برداشت تا کنون در اختیار گرفته بود. اگر به ارقام حجم تجارت جهانی رجوع کنیم، از سال پیش چین با ۴۰۰۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری در این رده به مقام قهرمانی رسیده بود.
شکاف از این هم بیشتر خواهد شد. طبق پیش بینی صندوق، در سال ۲۰۱۹ چین به ۲۶۸۰۰ میلیارد دلار ثروت ملی خواهد رسید در حالی که این رقم برای آمریکا بیش از ۲۲۰۰۰ میلیارد نخواهد بود. برت آرندز تعارف ندارد: “اشتباه نگیرید، این یک زلزله ژئوپولیتیک است”
این روزنامه نگار با لحنی نگران کننده از چشم انداز بلند مدت می نویسد: ما از قرن نوزدهم تحت سلطه ایالات متحده بودیم و از جنگ واترلو سال ۱۸۱۵ به این طرف یعنی ۲۰۰ سال است قدرت های به اصطلاح دموکراتیکی چون بریتانیا و آمریکا فرمانروایی می کردند.

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.